YouTube

Meta bir kere daha mahkemeye çıkacak! Bu kaçıncı?

Hatırlarsanız yakın vakitte yapılan bir araştırma, H&R Block’un Pixel izleme aracı aracılığıyla TaxAct ve TaxSlayer üzere öteki tanınan vergi beyannamesi web sitelerinden kullanıcıların hassas finansal bilgilerini Meta’ya gönderdiğini ortaya çıkardı.

Pixel, şirketlerin web sitelerine yerleştirebilecekleri bir kod. Siteler bu kod yardımıyla ziyaretçilerin etkinliklerini izleyebiliyor ve reklam hedeflemeleri için Facebook ve Instagram kullanıcılarını belirleyebiliyorlar. Görünüşe nazaran, üstte belirtilen vergi hazırlığı web siteleri, gelir dataları, dosyalama durumları, geri ödeme ölçüleri ve bakmakla yükümlü olunanların eğitim harcamaları üzere ferdî bilgileri bu kod aracılığıyla Meta’ya aktarıyordu. Vergi beyannamesi hizmetleri, Markup’ın raporu çıktıktan sonra bilgi transferini durdurmak için Pixel ayarlarını aslında ya değiştirmiş ya da Pixel’i nasıl kullandıklarını yine değerlendirmeye başlamışlardı.

Meta bir sefer daha mahkemeye çıkacak! Bu kaçıncı?

Meta, haber birinci çıktığında Engadget’e yaptığı açıklamada, reklamverenlerin şahsî bilgileri paylaşmalarının yasak olduğunu ve Pixel aracılığıyla gönderilen hassas içerikleri filtreleyebilen otomatik bir sistem kullandığını söyledi. Davacılar şikayetlerinde Meta’nın Pixel kullanan işletmelerin şirkete rastgele bir bilgi vermeden evvel kullanıcı bilgilerini “toplamak, kullanmak ve paylaşmak için müsaade verme” koşulu koştuğunu kabul ettiler. Lakin davacılar, Meta’nın bu kuralı uygulamak için hiçbir uğraş göstermediğini ve bunun yerine “belgelenmiş tekrarlanan ihlallerle” sonuçlanan “bozuk bir sistemine” güvendiğini sav ediyor.

The Markup’a nazaran dava, yayının raporunda belirtilen vergi hazırlık hizmetlerini kullanan bireyler için toplu dava statüsü taşıyor. Fakat servisin kendisi davada sanık olarak yer almıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - Pendik Eşya Depolama - El Yapımı Doğal Taş Takılar - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al