Teknoloji

İki dünya devi data paylaşımı için el sıkıştı

İki taraf, ABD’deki Verilerin Hukuka Uygun Denizaşırı Kullanımını Açıklığa kavuşturma (CLOUD) Yasası ile yetkilendirilen Bilgi Erişim Mutabakatı’nın, her iki ülkede de önemli kabahatlerle uğraşta kolluk kuvvetlerine yardımcı olacağını tez ediyor. Adalet Bakanlığı, teşebbüsü tipinin birinci örneği olarak nitelendirerek, müfettişlerin önemli kabahatlerle “mahremiyet ve sivil özgürlük standartlarıyla uyumlu” bir halde uğraş etmek için “hayati bilgilere daha uygun erişmelerini” sağlayacağını da kelamlarına ekliyor.

Anlaşmaya nazaran, bir ülkedeki yetkililer, terörizm, sınıraşan organize kabahatler ve çocuk istismarı dahil olmak üzere önemli kabahatlerin önlenmesi, tespit edilmesi, soruşturulması ve kovuşturulmasıyla ilgili olduğu sürece öteki ülkedeki ISS’lerden bilgi talep edebilir. ABD’li yetkililer, Birleşik Krallık’taki şahısları hedefleyen data talepleri gönderemez ve bunun zıddı de geçerlidir, talepler mahallî soruşturmalara yahut yabancı uyruklulara yönelik soruşturmalara yardımcı olmak için kullanılabilir. Yetkililerin ayrıyeten bilgilere erişirken ve bunları kullanırken belirli gereksinimlere, sınırlamalara ve koşullara uyması gerekir.

İki dünya devi veri paylaşımı için el sıkıştı

Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı’nın Soruşturma Yetkileri Birimi, Birleşik Krallık’taki Veri Erişim Anlaşmasını denetleyecek, DOJ’un Uluslararası İlişkiler Ofisi (OIA) ise ABD’deki meselelerle ilgilenecek. OIA, federal, eyalet, yerel ve bölgesel makamlar adına talepleri gözden geçirecek ve onaylayacak bir BULUT ekibi oluşturdu. Ekip talepleri doğrudan Birleşik Krallık’taki ISS’lere gönderecek ve verilerin talep eden yetkililere aktarılmasını sağlayacak.

Gizlilik savunucuları girişimi ve BULUT Yasasına tepki gösterdiler. 2018’de, tasarının sunulmasından hemen sonra, Electronic Frontier Foundation, “ABD’de depolanan veriler de dahil olmak üzere, kendi sınırları dışında depolanan bilgilere erişmek isteyebilecek diğer ülkeler için tehlikeli bir emsal oluşturduğunu” söyledi. Fight for the Future, bunun kullanıcı gizliliğini tehdit edeceğini savundu.

ABD, BULUT Yasası kapsamında diğer ülkelerle de anlaşmalar yapmak istiyor. Geçen Aralık ayında Avustralya ile bir anlaşma imzaladı ve bu yılın başlarında Kanada ile müzakerelere başladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - İstanbul Kiralık Eşya Deposu - Nevşehir evden eve - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - fixbet - ELİTBAHİS GİRİŞ - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom