Teknoloji

İkinci el araba pazarı durma noktasına geldi

Otomotiv kesimi epeyce can sıkıcı bir durumun içerisinde kalmış vaziyette. Bir taraftan sıfır araba arzının azalması sorununa deva aranırken, öteki bir taraftan ise ikinci el pazarındaki yavaşlama bölümün ileri gelenlerini kara kara düşündürüyor. Olağan kurallar altında sıfır otomobil üretiminin azalmasına bağlı olarak ikinci ele oluşacak talebin artacağını ve bu artışla birlikte satışların da üst istikametli hareket edeceğini düşünebilirsiniz fakat şayet bu türlü düşünüyorsanız atladığınız çok değerli bir nokta var.

Sıfır araba üretiminin azalması demek, üretilen hudutlu sayıda sıfır arabanın daha yüksek fiyattan satışa sunulması demek. Bir de bu durumun üzerine kur artışlarını koyarsak, durum çok daha vahim bir hale geliyor ve sonuç olarak da her ay artan sıfır araba fiyatlarıyla karşı karşıya kalıyoruz.

İkinci el araba pazarı durma noktasına geldi

Tabi bu da domino tesiri yaratıyor ve sıfır arabaların değerlenmesi nedeniyle ikinci el araba pazarında da fiyatlar artıyor. Hatta bazen ikinci el bir aracın birebir modelin sıfırından daha değerliye satıldığını bile görebiliyoruz. Hal bu türlü olunca da, doğal olarak ikinci el araç satışları geriliyor.

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Genel Lideri Aydın Erkoç tarafından yapılan açıklamaya nazaran, 2022 yılının Ağustos ayında toplam 478.053 adet ikinci el araç satışı gerçekleşti. Geçtiğimiz yılın tıpkı ayına baktığımız vakitse bu sayı 549.000’in üzerindeydi. Erkoç’a nazaran %13’lük bu düşüş alarm zillerinin çaldığını ve ikinci el araba pazarının durma noktasına geldiğini gösteriyor. Pekala Eylül ayında durumlar nasıl işte onu da Ekim ayı içerisinde gelecek TÜİK datalarıyla göreceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!