Telefon

Instagram’da görüntü ile yaş doğrulama devri başladı!

Popüler toplumsal medya platformu Instagram, kullanıcı sayısında büyümeye devam ediyor. Bu büyüme ise beraberinde güvenlik problemlerini getiriyor. Instagram’ın sahibi olan Meta, görüntü ile yaş doğrulama özelliğini kullanıma sunduğunu açıkladı.

Instagram, görüntü ile yaş doğrulama özelliğini açtı

Instagram, kullanıcıların güvenliğini artırmak için yeni adımlar atmaya devam ediyor. Platform, daha evvel kimlik yükleme seçeneğine sahipti. Bu özelliğin yetersiz kalması üzerine şirket, kullanıcıların yaşını doğrulamak için iki prosedür belirledi. Bu usullerden birincisi görüntü çekmek, ikincisi ise takipçilerin hesap sahibine kefil olması.

Instagram, kullanıcıların görüntü çekerek yaşlarını doğrulayabileceği özelliği Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık’ta kullanıma sundu. Yani bu ülkedeki kullanıcılar, kimlik yüklemenin yanı sıra görüntü çekerek de yaşlarını doğrulayabilecek.

Kullanıcıların doğrulama için çektiği görüntüler, dijital kimlik teşebbüsü Yoti ile tahlil edilecek ve iddiası bir yaş sunulacak. Şirket, görüntünün tahlil edildikten sonra hem Yoti sistemlerinden, hem de Instagram’dan silineceğini söyledi.

Video çekerek yaş doğrulama özelliğinin ülkemize ne vakit geleceği şimdi bilinmiyor. Şirket, yeni seçenekle birlikte kullanıcıların kendilerine uygun içerikler görmesini amaçlıyor.

Instagram’ın siyaset yöneticisi Tara Hopkins, mevzuya ait açıklamasında, “Herkesin Instagram’ı yaşına uygun bir formda deneyimlemesini istiyoruz, bu da onların kaç yaşında olduklarını bilmemiz gerektiği manasına geliyor ve bu, sektörümüzdekiler için bir meydan okuma” dedi.

Instagram, kullanıcıların yaşlarını varsayım etmek için uygulama içi yapay zeka kullanıyor. Lakin raporlara nazaran sonuçlar pek başarılı üzere değil. Platformun 13 yaş sonuna sahip olduğun belirtmekte yarar var.

Peki sizler Instagram’ın yeni görüntü ile doğrulama özelliği hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce ülkemizde kullanıma sunulacak mı? Niyetlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Vatandaşlık İşemleri - message near me - massage service antalya - ikinci el eşya alanlar - Plak alanlar - Palyaço kiralama - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Kiralık bahis sitesi