Teknoloji

Intel data merkezleri için yeni eserlerini tanıttı!

Tarihindeki en değerli eser lansmanlarından birini gerçekleştiren Intel, bilgi merkezi performansı, verimlilik, güvenlik ve yapay zekâ, bulut, ağ, uç ve dünyanın en güçlü muhteşem bilgisayarları için yeni yeteneklerde büyük bir artış sağlayan yeni eserlerini tanıttı.

Tanıtımı gerçekleştirilen eserler; Sapphire Rapids kod ismine sahip olan 4. kuşak Intel Xeon ölçeklenebilir ve Intel Xeon Max serisi işlemcilerin yanı sıra Ponte Vecchio kod ismine sahip Intel Max serisi GPU’lar oldu.

Intel’in hedefe yönelik, iş yükü öncelikli ve makul iş yükleri için ayarlanmış yüksek seviyede optimize yazılımlar sağlamaya yönelik eşsiz yaklaşımı, şirketin optimum toplam sahip olma maliyeti karşılığında yanlışsız güçte gerçek performansı sunmasını sağlıyor. 

4. Kuşak Xeon Ölçeklenebilir İşlemciler

Intel’in en sürdürülebilir data merkezi işlemcileri olan 4. Kuşak Intel Xeon Ölçeklenebilir işlemciler, müşterilere gücü ve performansı yönetmek için bir dizi özellik sunarak, sürdürülebilirlik maksatlarına ulaşmalarına yardımcı olmak için CPU kaynaklarının optimum kullanımını sağlıyor.

Intel Lider Yardımcısı ve Bilgi Merkezi ve Yapay Zekâ Kümesi Genel Müdürü Sandra Rivera;

“4. Jenerasyon Xeon Ölçeklenebilir işlemciler ve Max Series eser ailesinin piyasaya sürülmesi, Intel’in geri dönüşü hızlandırma, data merkezi liderliği yolumuzu yine açma ve ayak izimizi yeni alanlarda büyütmede son derece kıymetli bir âna karşılık geliyor.

Intel’in 4. Jenerasyon Xeon ve Max Series eser ailesi, müşterilerin asıl isteğini -gerçek dünya ihtiyaçları için inançlı bir ortamda önder performans ve güvenilirlik- yerine getiriyor ve bedel elde etme mühletini kısaltarak inovasyon suratlarını artırıyor.” dedi.

4. Kuşak Xeon ailesi, piyasadaki ve bugün müşterilerin elindeki tüm öbür bilgi merkezi işlemcilerinin bilakis, Intel’in maksada yönelik ve iş yükü öncelikli stratejisi ve yaklaşımını değerli ölçüde genişletiyor.

En Yerleşik Hızlandırma ile Başkan Performans ve Sürdürülebilirlik Avantajları

Bugün piyasada şurası 100 milyonu aşkın Xeon bulunuyor. Yeni “hizmet olarak” iş modelleri dahil BT hizmetlerini çalıştıran şirket içi sunuculardan internet trafiğini yöneten ağ ekipmanlarına, uçta kablosuz baz istasyonu bilişimine ve bulut hizmetlerine kadar.

On yıllarca yıllık data merkezi, ağ ve akıllı uç inovasyonu ve liderliğini temel alan yeni 4. Kuşak Xeon işlemciler, müşterilerin yapay zekâ, analitik, ağ oluşturma, güvenlik, depolama ve HPC’deki en kıymetli bilişim zahmetlerinin üstesinden gelmesi için, dünya üzerindeki tüm CPU’ların en fazla yerleşik hızlandırıcılarıyla önder performansı sağlıyor.

4.Nesil Xeon müşterileri, evvelki jenerasyonlara kıyasla yerleşik hızlandırıcıları kullanırken hedeflenen iş yükleri için watt başına ortalama 2.9 kat performans verimliliği artışı, minimal performans kaybıyla optimize güç modunda 70-watt’akadar güç tasarrufu ve yüzde 52 ila yüzde 66 daha düşük toplam sahip olma maliyetinden (TOC) yararlanmayı bekleyebilir.

Sürdürülebilirlik

4. Jenerasyon Xeon’daki yerleşik hızlandırıcıların geniş kapsamı, Intel’in platform düzeyinde güç tasarrufu sunarak, ek ayrık hızlandırma muhtaçlığını azaltmasını ve müşterilerimizin sürdürülebilirlik amaçlarına ulaşmasına yardımcı olmasını sağlıyor.

Ayrıca yeni Optimize Güç Modu, seçili iş yükleri için yüzde 5’ten daha düşük performans tesiriyle yüze 20’ye kadar güç tasarrufu sağlayabiliyor. Hava ve sıvı soğutma alanındaki yeni inovasyonlar, toplam bilgi merkezi güç tüketimini daha da azaltıyor. 4. Jenerasyon Xeon’u üretmek için Intel tesislerinde en son teknoloji eseri su ıslahıyla en az yüzde 90 oranında yenilenebilir güç kullanıldı.

Yapay Zekâ

4. Kuşak Xeon işlemciler evvelki kuşağa kıyasla, yapay zekâda, yerleşik Intel Advanced Matrix Extension (Intel AMX) hızlandırıcıları ile 10 kata kadar daha yüksek PyTorch gerçek vakitli çıkarım ve eğitim performansı elde ediyor.

Intel’in 4. Jenerasyon Xeon’u, geniş bir dizi yapay zekâ iş yükünde çıkarım ve eğitim için yeni performans düzeylerine imkan tanıyor. Xeon CPU Max Series ise, doğal lisan sürece içi bu yetenekleri genişleterek, müşterilerin büyük lisan modellerinde 20 kata kadar sürat artışı yakalayabilmesini sağlıyor.

Intel’in yapay zekâ yazılım paketi, geliştiricilere tercih ettikleri yapay zekâ aracını kullanma imkanını tanırken, üretkenliği artırıyor ve yapay zekâ geliştirme mühletini hızlandırıyor. İş istasyonundan taşınabilen bu paket, bulutta ve uca kadar her yerde ölçeklenebiliyor.

Ve bu, her iş segmentindeki en yaygın yapay zekâ kullanım durumlarında 400’den fazla makine öğrenmesi ve derin öğrenme yapay zekâ modelleriyle doğrulandı.

Ağ Oluşturma

4. Jenerasyon Xeon; yüksek performanslı, düşük gecikmeli ağ ve uç iş yükleri için özel olarak optimize edilen bir işlemciler ailesini sunuyor. Bu işlemciler, telekomünikasyon ve perakendeden üretim ve akılı kentlere kadar birçok dal için daha yazılım tarifli bir geleceğe götüren temelin kritik bir bileşenidir.

5G çekirdek iş yükleri için, yerleşik hızlandırıcılar transfer suratını artırmaya ve gecikme suratını azaltmaya yardımcı olurken, güç idaresindeki ilerlemeler ise platformun hem yanıtlama suratını hem de verimliliğini artırıyor. Ve 4. Kuşak Xeon, evvelki jenerasyonlara kıyasla iki kata kadar sanallaştırılmış radyo erişim ağı (vRAN) kapasitesini güç tüketimini artırmaksızın sunuyor. Böylelikle bağlantı hizmeti sağlayıcıları; kritik performans, ölçeklendirme ve güç verimliliği muhtaçlıklarını karşılamak için, watt başına performansı iki katına çıkarabiliyor.

Yüksek Performanslı Bilişim

4. Jenerasyon Xeon ve Intel Max Series eser ailesi, HPC ve yapay zekâdaki güçlü bilişim iş yükleri için CPU ve GPU’yu oneAPI’nin açık yazılım ekosistemine entegre eden ölçeklenebilir ve istikrarlı bir mimariyle dünyanın en şiddetli meselelerini çözmeye imkan tanıyor.

Yüksek bant genişlikli belleğe sahip birinci ve tek x86 tabanlı işlemci olan Xeon CPU Max Series, birçok HPC iş yükünü kod değişiklikleri yapmaya gerek kalmaksızın hızlandırıyor. Intel’in en yüksek yoğunluklu işlemcisi olan Intel Bilgi Merkezi GPU Max Series, farklı müşteri gereksinimlerine yanıt veren çeşitli form faktörlerinde sunulacak.

Xeon CPU Max Series, paket üzerinde 64 gigabayt yüksek bant genişlikli bellek (HBM2e) sunarak, HPC ve yapay zekâ iş yükleri için bilgi transfer suratını kıymetli ölçüde artırıyor. Xeon CPU Max , üst seviye 3. Kuşak Intel® Xeon® Ölçeklenebilir işlemcilere kıyasla güç ve topraklama sistemleri modellemesi üzere gerçek dünyadaki pek çok uygulamada 3,7 kat kadar daha fazla performans sağlıyor.

Ayrıca Data Merkezi GPU Max Series, 100 milyardan fazla transistörü 47 karolu bir pakette toplayarak, fizik, finansal hizmetler ve ömür bilimleri üzere güçlü iş yükleri için yeni transfer suratı düzeyleri sağlıyor. Xeon CPU Max Series ile eşleştirildiğinde, kombine platform LAMMPS moleküler dinamik simülatörünü çalıştırırken evvelki jenerasyondan 12,8 katdaha yüksek performansa ulaşıyor.

Bugüne Kadarki En Güçlü Özellikli ve İnançlı Xeon Platformu

Intel’in bugüne kadarki en büyük platform dönüşümünü temsil eden 4. Kuşak Xeon, hızlandırma mucizesi olmasının yanında, tek pakette dörte kadar Intel 7 yapılı karoyu birleştiren, Intel EMIB’i (yerleşik çok kalıplı orta irtibat köprüsü) kullanarak irtibat kuran ve DDR5 ile daha yüksek bellek bant genişliği, PCIe5.0 ile daha yüksek I/O bant genişliği ve Compute Express Link (CXL) 1.1 orta ilişkiyi da içeren yeni özellikler sunan bir üretim başarısıdır.

Her şeyin temelinde güvenlik yatıyor. Intel, 4. Jenerasyon Xeon ile sanayideki tüm bilgi merkezi silikon sağlayıcıları ortasında en kapsamlı kapalı bilişim portföyünü sunarak, bilgi güvenliğini, mevzuata uygunluğu ve bilgi bağımsızlığını ileri düzeylere taşıyor.

Intel; özel, genel ve buluttan uca ortamlarda bilinmeyen bilişim için günümüzün en küçük atak yüzeyini sağlayan Intel® Software Guard Extensions (Intel® SGX) ile data merkezi bilişimi için uygulama yalıtımı sunan tek silikon sağlayıcısı pozisyonunu koruyor.

Bunun yanında, Intel’in yeni sanal makine (VM) izolasyon teknolojisi ve mevcut uygulamaları bilinmeyen bir ortama taşımak için ülkü olan Intel Trust Domain Extensions (Intel® TDX); Microsoft Azure, Alibaba Cloud, Google Cloud ve IBM Cloud ile piyasaya sürülecek.

Son olarak, 4. Jenerasyon Xeon’un modüler mimarisi, Intel’in ana akım genel emelli SKU’lardan bulut, veritabanı ve analitik, ağ, depolama ve tek soketli uç kullanım durumları için maksada yönelik SKU’lara kadar müşteri kullanım durumları ya da uygulamaları için hedeflenen yaklaşık 50 SKU’da geniş bir dizi işlemci sunmasına imkan tanıyor.

4. Kuşak Xeon işlemci ailesi İsteğe Bağlı özelliğine sahip ve müşterilerin gerçek dünyadaki ihtiyaçlarını karşılayan gaye kullanım durumları ve form faktörleri için uygun olan çekirdek sayısı, frekans, hızlandırıcı karışımı, güç ve bellek randımanı açısından farklılık gösteriyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking