Teknoloji

Intel Raptor Lake, oyun performansında AMD’yi geride bıraktı

Intel’in 13. jenerasyon Raptor Lake işlemcileri yakın vakitte kendisini gösterecek. Merakla beklenen yeni işlemciler hakkında şimdiye kadar birçok şey öğrendik. Son olarak ortaya çıkan ayrıntılar ise Intel’in AMD ile olan savaşında büyük bir adım attığını ortaya koyuyor.

Core i9-13900K, Ryzen 9 7950X’i geride bırakıyor

Intel’in yeni işlemcileri için Hindistan’da yaptığı sunumlardan imgeler internet ortamındaki yerini aldı. Sunumda paylaşılan ayrıntılara nazaran Intel, yeni Core i9-13900K CPU’nun oyunlarda Ryzen 9 7950X’den daha süratli olduğunu argüman ediyor.

Yapılan sunumda ortaya çıkan sayılarda Intel’in Raptor Lake ve AMD’nin Zen 4 mimarileri karşılaştırılmış durumda. Ortaya çıkan görselde Intel, birden çok tanınan oyunda yapılan karşılaştırmayı paylaşıyor. Buna nazaran 13. kuşak Intel işlemci, 12 oyunun yalnızca biri dışında Ryzen 9 7950X’ten daha yeterli sonuçlar gösteriyor.

İçerik oluşturmaya geçildiğinde ise daha istikrarlı sonuçlarla karşılaşıyoruz. 6 farklı uygulama ortasında Intel Raptor Lake’in AutoCAD konusunda avantajı olduğunu görüyoruz. Başka yandan Intel’in yeni işlemcisinin Cinebench skorlarına yer vermemesi ise birçok kişiyi şaşırtmış durumda.

Intel, yeni işlemcileri kelam konusu olduğunda oyun performansı konusunda ‘liderlik’ vurgusu yaparken, içerik oluşturma konusunda ise ‘performans artışı’ üzerinde duruyor. Intel ayrıyeten belirli başlı durumlarda yeni işlemcilerinin Alder Lake’e nazaran yüzde 41’e varan performans artışı sergilediğinin altını çiziyor.

Intel yeni Raptor Lake işlemcileri ile Alder Lake’e nazaran de kıymetli performans ve verimlilik sayılarına ulaşıyor. Yeni işlemcilerin çok daha verimliği olduğuna dikkat çeken Intel, 12900K’nın kullandığı gücün yalnızca yüzde 25’i ile 13900K’nın birebir performansı gösterdiğini argüman ediyor.

Intel’in yeni 13. kuşak işlemcileri her manada ileriye yanlışsız değerli bir adım atmış üzere görünüyor. Pekala siz Intel Raptor Lake işlemcileri hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!