Teknoloji

Intel ve AMD’ye yeni bir rakip geliyor

Teknolojinin her alanı farklı bir rekabete mesken sahipliği yapıyor. Birçok vakit, oturmuş ve bilinen markalar bu rekabette önde olan taraf olsalar da, vakit zaman dala sonradan giriş yapan isimlerin de başarılı sonuçlar elde edebildiğini görüyoruz. İşte bu senaryo önümüzdeki yıldan itibaren yine hayat bulabilir zira taşınabilir işlemci bölümünün en değerli ismi Qualcomm, yakın vakitte Intel ve AMD’ye rakip olarak bilgisayar işlemcisi pazarına giriş yapmaya hazırlanıyor.

Biraz evvel de belirttiğimiz üzere Qualcomm aslında taşınabilir işlemci dalındaki çalışmalarıyla bilinen bir marka. Snapdragon serisi ile akıllı telefon pazarında liderliği elinde bulunduran ve bilhassa de amiral gemisi düzeyinde pazar hissesinin çok büyük bir kısmına hakim olan Amerikalı teknoloji devi, geçtiğimiz yıl bünyesine kattığı Nuvia markasıyla birlikte bilgisayarlar için de işlemci üretmek istediğini ortaya koymuştu.

Intel ve AMD’ye yeni bir rakip geliyor

Bilindiği üzere Nuvia, daha evvel Apple bünyesinde çalışan ve ARM tabanlı işlemcileri üreten bir küme mühendisin Amerikalı teknoloji devinden ayrılarak kendi markalarını kurmak istemeleri sonucu ortaya çıkmış bir isimdi. İşte bu projenin geçtiğimiz yıl Qualcomm tarafından satın alınması, taşınabilir işlemci devinin bilgisayar bölümüne de giriş yapma isteği konusunda ne kadar önemli olduğunun da bir göstergesi oldu.

Gelen bilgilere bakarak şunu söyleyebiliriz ki, Qualcomm muhtemelen yeni işlemcisini 2023 yılının sonlarına gerçek tanıtacak ve 2024 yılının başlarında da bu yeni işlemcisinden güç alan birinci bilgisayarları görebileceğiz. Bakalım bu yeni rekabette Qualcomm kesimin ağabeylerinden hisse almayı başarabilecek mi?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!