Teknoloji

Intel’den sonları zorlayan yeni kuşak Thunderbolt!

Teknoloji devi Intel, USB4 v2 ve DisplayPort 2.1 özelliklerine dayanan yeni jenerasyon Thunderbolt’u duyurdu. Şimdilik yalnızca “yeni kuşak Thunderbolt” olarak anılan bu transfer teknolojisi, USB4 v2’nin 120GB/s kapasitesini destekleyecek.

Intel, yeni jenerasyon Thunderbolt ile 120GB/s vadediyor

Şimdiye kadarki beşinci Thunderbolt versiyonu olan yeni kuşak Thunderbolt; yüksek çözünürlüklü ekranları, harici ekran kartlarını ve daha fazlasını tek bir kabloyla transfer etme fırsatı sunuyor. Bilhassa içerik oluşturucuları ve oyuncuları hedefleyen yeni transfer, USB4 v2 ve DisplayPort 2.1‘e dayanıyor.

USB4 v2, tıpkı irtibat noktası ve kablo yapısını koruyor olmasına karşın, mevcut bant genişliğini iki katına çıkarıyor. Bu, mevcut 40Gbps USB4 transferini 80Gbps’ye kadar destekleyebileceği manasına geliyor. Ayrıyeten belgeler için 120GB’a kadar bilgi transferi sunuyor.

Özellikle birden fazla ekran irtibatı için kullanışlı olan yeni jenerasyon Thunderbolt, 120Gb/s iletim suratını her biri 40Gb/s olacak halde dört ekrana bölebilecek. Bu, 8K ekrana güç sağlamak için epeyce değerli bir yenilik. USB-C bağlantı noktasını kullanmaya devam edeceğini hatırlatalım.

Intel’in yeni teknolojisi, USB4 v2 özelliklerini temel alıyor. Bunun da ötesinde, Intel’in dizüstü bilgisayar işlemcilerine entegresi sayesinde güç açısından da verimli olacak. Thunderbolt 3/4’ün 15W’a kadar desteklediğini biliyoruz, lakin yeni jenerasyon hakkında ayrıntılar muhakkak değil.

Intel’in Thunderbolt teknolojisi PCIe, DisplayPort ve güç irtibatını tek kabloda birleştiriyor. Birinci olarak 2010’da duyurulan bu teknoloji, 2020’de dördüncü versiyonunu aldı. Intel’in şu anki yeni jenerasyon olarak isimlendirdiği Thunderbolt, mevcut en güzel ilişki standardını sağlıyor.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Vatandaşlık İşemleri - message near me - massage service antalya - ikinci el eşya alanlar - Plak alanlar - Palyaço kiralama - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Kiralık bahis sitesi