Telefon

iPhone 14 için yeni hamle! Fiyatları etkileyecek mi?

Teknoloji devi Apple, yaşanan pandemi krizinin akabinde üretim noktalarını çeşitlendirerek Çin’e olan bağlılığını da azaltma durumuna gitti. Maksat doğrultusunda ilerleyen Apple, geçtiğimiz haftalarda tanıttığı iPhone 14 modelini yeni bir ülkede daha üretime sokuyor.

Hindistan’da üretime girdi

Apple, 2017 yılından bu yana Hindistan’da mahallî olarak akıllı telefon üretiyor. Lakin bu yıla kadar iPhone üreticisi, eski kuşak telefonların üretimi için Hindistan’daki tesisleri kullanmıştı. Şirket bu yıldan itibaren ise yeni kuşak modellerini de Hindistan’da üretmeye başladı. Yapılan açıklamaya göre iPhone 14 ve iPhone 14 Plus modelleri ülkede üretilmeye başladı.

Şirketin global ortağı Foxconn, aygıtı Chennai yakınlarındaki Sriperumbudur tesisinde üretiyor. Mahallî olarak üretilen iPhone modelleri bu yıl içerisinde ülkede satışa sunulacak. Apple ilerleyen periyotta Hindistan’daki üretimi de artırmayı planlıyor.

2025 yılına kadar büyük hedef

Hindistan’ın ilerleyen periyotta global bir iPhone üretim merkezi haline gelmesi bekleniyor. Bu yıl içerisinde toplam iPhone üretiminin yüzde 5’inin bu ülkede yapılması planlanırken, 2025 yılına gelindiğinde ise bu oranın yüzde 25’e çıkması bekleniyor.

Apple için karlı oldu

Hindistan, son periyotta yaptığı atılımlarla birlikte Apple’ın üretim ortakları Foxconn ve Wistron şirketlerinin ülkeye yatırım yapmasını sağladı. Ülke, sahip olduğu bol ölçüde işgücü kaynağı ve rekabetçi işgücü maliyeti ile üreticiler için hayli kârlı bir bölge hâline geldi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!