Teknoloji

Starlink uydularından makûs haber!

Ookla sürat testlerine nazaran, Starlink‘in ABD’deki ortalama indirme suratları 2022’nin birinci ve ikinci çeyreği ortasında 90,6 Mbps’den 62,5 Mbps’ye düştü. Starlink’in ABD’deki upload (yükleme) suratları ise birebir vakit diliminde 9,3 Mbps’den 7,2 Mbps‘ye düştü.

Ortalama gecikme de Starlink’in ABD’deki müşterileri için biraz daha berbatlaştı ve 43 ms’den 48 ms‘ye yükseldi. En son sayılar, Ooka‘nın dünya çapında Starlink suratlarıyla ilgili 2022 ikinci çeyrek raporunda yer alıyor. Raporda, “Geçtiğimiz yıl boyunca anket yaptığımız her ülkede Starlink suratları, hizmete daha fazla kullanıcı kaydoldukça azaldı” deniliyor.

3 bin fazla uydusu var

Starlink’in şu ana kadar yörüngede 3.000′den fazla uydusu bulunuyor. İnternet sağlayıcısı, halihazırda işletilmekte olanlar da dahil olmak üzere yaklaşık 12.000 uyduyu yerleştirmek için FCC müsaadesine sahip ve sonunda on binlercesini fırlatmak için yetki istiyor.

Starlink yavaşlamış olsa da, Ookla‘nın ikinci çeyrek dataları, daha düşük suratlara ve çok daha berbat gecikmeye sahip Viasat ve HughesNet uydu hizmetlerinden açık orta daha uygun performans gösterdiğini gösteriyor. ABD’de Viasat, 23.7 Mbps‘lik ortalama indirme suratları, 2.8 Mbps’lik yükleme suratları ve 631 ms gecikme mühleti açıkladı. HughesNet ise, 22.6 Mbps indirme, 2.5 Mbps yükleme ve 716 ms gecikme mühletine sahip.

Başından beri, Starlink’in konutlarında sağlam bir kablo yahut fiber irtibatı olmayan beşerler için en uygun seçenek olacağı açıktı. Son bilgiler bu genel sonucu değiştirmiyor, lakin beklenenden daha yavaş suratlara ulaşabilen Starlink kullanıcılarının üzülmeleri için yeterli bir de neden sunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
film sitesi - piar ne demek - bir finansçı - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al - slot siteleri - canlı casino siteleri