Teknoloji

iPhone’unuzun Taarruza Uğradığını Nasıl Anlarsınız?

İstatistikler iOS aygıtlarının hayli inançlı olduğunu desteklese de güvenliğiniz büyük ölçüde aygıtlarınızı nasıl kullandığınıza bağlı. Siber güvenlik şirketi ESET, iOS güvenliği ile ilgili bilinmesi gerekenleri sıraladı.

Bir iPhone yahut iPad internete bağlıysa, taarruza uğrama riski olduğunu bilmeniz gerekiyor. iPhone’unuzun akına uğradığından şüpheleniyorsanız yahut bundan korkuyorsanız, birinci olarak şunları denetim edin:

Pil düzeyleri: Piller vakitle yıpranır. Lakin, aygıtınız sadece birkaç aylıksa pilin çok süratli bitmesi, art planda beklenmeyen bir aktifliğin işareti olabilir. Bu seçeneği elemek için hangi uygulamaların pil kullandığını ve pil sıhhatinizi denetim edin.

Veriler: Mobil datayı ağır olarak kullanan biri değilseniz, lakin kotaya çok süratli ulaşıyorsanız, iPhone’unuzun akına uğrama mümkünlüğü vardır. Cihazınızdaki saklı yazılım, bilgi aktarmak için datalarınızı kullanıyor olabilir. Bununla birlikte, büyük olasılıkla kimi uygulamaların art planda çalışmasına müsaade vermiş olabilirsiniz.

Garip “şeyler”: iPhone’unuzda indirdiğinizi hatırlamadığınız bir uygulama var mı? Ya da tahminen kopyalanmış üzere görünen bir uygulama? Bunlar, aygıtınızın taarruza uğradığının açık işaretleri olabilir. Saldırganlar, yandan yüklenen bir uygulama aracılığıyla bu içeriği telefonunuza yüklemeye çalışabilir ve teknoloji konusunda bilgili olsanız bile bu hilelere karşı savunmasız olabilirsiniz.

Cihazınızdan yetkisiz yüklemeler olup olmadığını denetim edin. Cihazınız ele geçirildiyse yahut casus yazılıma sahipse, telefonunuzda diğeri tarafından yüklenen yetkisiz yükleme olduğunun farkında olmayabilirsiniz. Apple artık uygulamaların ana ekrandan kaldırılmasına müsaade verdiğinden, Cydia yahut Sileo üzere uygulamaların yetkisiz yüklenip yüklenmediğini denetim etmek için arama fonksiyonunu kullanın. Bu uygulamalara rastlarsanız, aygıtınızı fabrika ayarlarına sıfırlayın.

Gereksiz uygulamaları ve yapılandırma profillerini silin. Duvar kağıdı yahut hava durumu uygulamaları üzere kullanmadığınız uygulamalarınız varsa bunları silin. İnançlı olsalar bile bilgilerinizi izliyor ve üçüncü taraflara satıyor olabilirler. Ayrıyeten kuruluşunuz tarafından yüklenmemiş tüm yapılandırma profillerini de kaldırın.

Uygulamalarınızın ayarlarını denetim edin. Yüklü tüm uygulamalarınızı gözden geçirmek ve onlara verdiğiniz müsaadeleri denetim etmek için Ayarlar uygulamasını kullanın. Pozisyonunuzu kullanmak üzere hangi uygulamalara müsaade verdiğinizi denetim edin ve bu müsaadesi buna gereksinim duymayan uygulamalardan kaldırın.

iPhone yahut iPad içeriğinizi ve ayarlarınızı silin. Cihazınızı büsbütün sıfırlamadan evvel fotoğraflarınızın ve evraklarınızın yedeğini aldığınızdan emin olun. Tekrar açtığınızda, makûs hedefli yazılımlardan temizlenecektir ve yine size özgün hale getirmek için Apple Kimliğinizle giriş yapabilirsiniz.

Herkes bir siber atağın kurbanı olabilir, fakat birkaç kolay adımı izleyerek risklerinizi en aza indirebilirsiniz.

  1. iPhone’unuzda yetkisiz uygulamaların yüklenmesine müsaade vermeyin. Bu mevzuda kararlı olun. Pek çok olağanüstü özellik olabilir, fakat barındırdıkları tehlikeler buna değmez. Ayrıyeten, yetkisiz kullanıma müsaade vermek aygıtınızın garantisini geçersiz kılar!
  2. Üçüncü taraf uygulamaları yüklemeyin. iPhone kullanmanız durumunda, sizin ve aygıtınız için inançlı olan uygulamalara bağlı kalmayı seçin.
  3. Kimlik avı dolandırıcılığına karşı tetikte olun. Dolandırıcılığın kurbanı olmayacağınızı düşünmeyin. Ferdî bilgiler isteyen ve hesap kimlik bilgilerini çalabilecek dolandırıcılık e-postalarına dikkat edin.
  4. Tanımadığınız ve bilmediğiniz bireylerden gelen ilişkileri açmayın.
  5. Çok faktörlü kimlik doğrulama kullanın. Bilgisayar korsanları telefonunuzu ele geçirirse, öbür hesaplarınıza da saldırmalarını önleyin. Kimlik bilgilerinizi korumak için ekstra adımlar ekleyin.
  6. VPN kullanın. Bu sayede bilhassa halka açık bir Wi-Fi ağı kullanmanız durumunda, gizliliğinizi ve data korumanızı artırırsınız.
  7. Telefonunuzu her vakit şimdiki tutun. En son iOS güncellemesini yüklediğinizden emin olun. Apple nizamlı olarak yeni fonksiyonlara sahip yeni sürümler ve daha da kıymetlisi aygıtlarınızı inançta tutmak için güvenlik yamaları ekler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Vatandaşlık İşemleri - message near me - massage service antalya - ikinci el eşya alanlar - Plak alanlar - Palyaço kiralama - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Kiralık bahis sitesi