Teknoloji

Kaspersky’den Blockchain Tabanlı Oylama Sistemi

Gerekli dokümanları hazırlamak yahut süreci yönetecek şahısları bulmak güç olabiliyor. İnternet üzerinden oylama yapmak bu sıkıntıları ortadan kaldırabilse de sürecin şeffaf ve inançlı olması garanti edilemiyor. Bu da bütçe yahut yönetici seçimleri üzere hassas durumlar için kritik değere sahip.

Bu sorunu aşan Polys, oylar üzerinde değişiklik yapma tehdidini ortadan kaldırarak internet üzerinden oylama düzenleme imkanı sağlayan, blok zinciri tabanlı bir platform sunuyor. Merkezi yapıda olmayan bu teknoloji sayesinde datalar, oylama süreci sırasında kullanılan tüm aygıtlarda bloklar halinde saklanıyor. Böylelikle makus niyetli şahıslar oylamanın sonucunu değiştiremiyor.

Ecsite, ortalarında bilim merkezleri, müzeler, araştırma kurumları, şenlikler, üniversiteler, planetaryumlar, dernekler ve eğitim toplulukları olmak üzere 325’ten fazla kuruluşu bünyesinde barındırıyor. Yıllık Genel Konsey, 7 Haziran’da toplandı. Konseyde altı başlık altında karar alınması gerekiyordu: 2018 faaliyet raporunun onaylanması, 2018 finansal raporu, 2019 bütçesi, 2020 üyelik fiyatları, başkanlık seçimi ve mütevelli heyeti seçimi. Süreci kolaylaştırmak isteyen kurum, oylamayı Polys platformu ile internet üzerinden gerçekleştirdi.

Toplantının başında Ecsite üyelerine birer QR kod verildi. Bu kod bir web sitesine yönlendiriyordu. Kendi kodlarını akıllı telefonlarının kamerasıyla taratan üyeler bu halde sisteme giriş yaptı. Akıllı telefon sahibi olmayan üyeler ise oylama merkezinde oy verebildi.

Oylanacak başlığa bağlı olarak toplamda 90’a varan üye oy kullandı. Sonuçlar oy verme süreci tamamlanır tamamlanmaz açıklandı. Ecsite bu sistem sayesinde hem vakitten tasarruf etti hem de gerilimli bir durumdan kaçınmış oldu. Daha evvelce, kurumda yapılan seçimler kağıt oyların sandığa atılmasıyla yapılıyordu. Bunların sayımı için en az dört üyenin çalışması gerekiyordu. Öbür oylamalar ise el kaldırarak yapılıyordu.

Yönetici Yöneticisi Catherine Franche, “Yıllık genel heyetimiz Polys takımının kullanıcı dostu, emniyetli ve inançlı oylama sistemi sayesinde düzey atladı. Bu sistem çok daha problemsiz, süratli ve verimli bir oylama yapmamızı sağladı.” dedi.

Polys İş Geliştirme Müdürü Evgeny Barkov, “Kar maksadı gütmeyen kurumlar için oylama düzenlemek çok fazla vakit ve efor gerektiriyor. Örneğin, oyların elle sayılması bir konferans yahut toplantı sırasında bilhassa rahatsız edici oluyor. İştirakçiler sonuçları beklemek zorunda kalıyor. Bu çeşit kurumlar, üyelerin fikirlerini yansıtabileceği ve kazananların anında açıklandığı inançlı ve kullanışlı bir araca muhtaçlık duyuyor. Kar gayesi gütmeyen daha birçok kurum, çözümümüzü nasıl kullanabileceklerini öğrenmek için bize başvurdu. Bu kurumlara blok zincir üzerinden oylama yapma konusunda öncülük eden Ecsite’ı tebrik ediyoruz.” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - İstanbul Eşya Depolama - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!