Teknoloji

Kesinlikle güncelleme yapın! Tüm bilgileriniz gidebilir!

Bu mevzuyu kritik bir odak noktası haline getiren Google’ın Project Zero projesi, üreticilerin cep telefonlarına yazılım güncellemeleri sunarken, satışlarının birinci yılından yahut telefonların garanti müddetinden sonra hususa değer vermediklerini ortaya koydu. Bu durumun da aygıtları bilgisayar korsanlarına karşı savunmasız hale getirdiğini keşfetti. Örneğin, ARM Mali GPU şoförleriyle ilgili bir yama, bu yılın Temmuz ayında ARM tarafından yayımlandı. Ama hala yamaları almayan birçok aygıt var, zira üreticiler en erken vakitte güncellemeleri sunmayı öncelikli işleri olarak görmüyor. Enteresandır ki, yamaları mümkün olduğunca erken yayımlamama eğilimi, tüm dünyada peynir ekmek üzere satılan Pixel, Samsung ve Xiaomi telefonlarında da gözleniyordu.

Google Project Zero, üreticilerin halihazırda kullanımda olan aygıtlarını yamalamaya ilgi göstermeleri gerektiğini, aksi takdirde güvenlik gruplarının kısa müddette işletmelerini tehlikeye atabilecek zorluklarla karşılaşabileceğini söylüyor.

ESET Eser ve Pazarlama Müdürü Can Erginkurban bu gelişmeyi şöyle kıymetlendirdi:”Mevcut güncellemeler ve yamalar vaktinde uygulanmadığında ortaya çıkan güvenlik sıkıntılarına direkt işaret eden takımın Google’ın kendi Project Zero’su olması şaşırtan değil, zira Project Zero, kod ve donanımdaki güvenlik açıklarını bulma konusunda uzmanlaşmıştır. Bu cins yama gecikmeleri yalnızca Android telefonlarda değil yazılım yahut donanım tüm bilişim eserlerinde de yaşanıyor.

Örneğin telemetrimiz daima olarak yamaları gecikmiş olan Microsoft Word ve Apache güvenlik açıklarına akınlar gösterir. Bu cins akınlar bilgisayar korsanlarının dünya üzerinde çok sayıda yazılım açığı olduğunun farkında olmalarından gerçekleşiyor. Google bir müddettir, sadece Android aygıt üreticilerine baskı yapmakla kalmıyor, birebir vakitte Google Pixel sınırı dışındaki öteki aygıtlardaki akın yüzeyini en aza indirmeye yardımcı olmak için Google Play üzerinden sistem güncellemeleri de sağlıyor. Tahminen de tüketicilerin ve bu aygıtları kullanan şirketlerin çağımıza uygun mantıklı bir yama stratejisi için aygıt satıcılarına biraz daha baskı yapmasının vakti geldi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al