Telefon

Klon IMEI’li telefon kullananlara şok haber: Yolun sonu göründü

Zam artık günlük hayatımızın olağan bir kesimi haline geldi. Birçok kategoride tıpkı eseri üç kez üst üste birebir fiyattan almak neredeyse memnunluk verici bir hadise olarak değerlendirilirken, kimi eserlerin fiyatlarındaki üst taraflı güncellemeler ise başkalarına nazaran daha fazla can sıkar hale geldi ki bunların başında da teknoloji eserleri geliyor.

Teknoloji denilince akla gelen birinci aygıt olan akıllı telefonlar, bu fiyat artışından en çok etkilenen eserlerin başında geliyor. Nitekim döviz kuruyla teğe bir alakalı olan ve kurdaki artışın anında yansıtıldığı bu aygıtların fiyatları artık cep yakar boyutlara ulaştı. İşte resmi distribütörler tarafından satılan garantili akıllı telefonlara parası yetmeyen vatandaş ise devayı yurtdışından gelen kayıtsız telefonlarda arıyor.

Klon IMEI’li telefon kullananlara şok haber: Yolun sonu göründü

Yapılan araştırmalara nazaran sayısı milyonları bulan bu telefonlar, imei klonlama usulüyle problemsiz bir biçimde kullanılıyor daha doğrusu kullanılıyordu. Olağan kurallar altında mevcut kanunlara nazaran bir akıllı telefondan sinyal alınabilmesi için 7 sene bekleniyor. Yani eski bir telefonun imei kaydı silinmeden evvel 7 sene boyunca ondan yeni sinyal gelmesi bekleniyor. Bunun manası ise, eski bir telefon alarak onun imei kopyalandığında klon imeili telefon 7 yıl boyunca meselesiz kullanılabiliyordu. Lakin meclise gelen yeni yasa tasarısı bu süreyi 1 yıla düşürme teklifi içeriyor.

Eğer tasarı yasalaşırsa bundan sonra bekleme müddeti 1 yıl olacağı için kayıtsız akıllı telefonlar en fazla 1 yıllık müddet için klonlanabilecek. Bu türlü bir durumda ikinci kez klonlarız olur biter diye düşünüyorsanız her kayıt süreci için düşünülen fiyatın 2.732-TL’den 8.000-TL düzeylerine çıkarılacağı söylentilerinin dolaştığını ve bu sayede astarı yüzünden değerliye geleceğini de hatırlatalım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - İstanbul Kiralık Eşya Deposu - Nevşehir evden eve - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - fixbet - ELİTBAHİS GİRİŞ - Betgol kirala - Ronabet kirala - Totobo kirala - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom