Teknoloji

Maliyetler açıklandı: Uzayda bile reklam göreceğiz!

Günümüzün en yeterli reklam yollarından biri olduğuna inanılan toplumsal medya platformları, yerini gökyüzüne bırakıyor. Uzaya reklam yerleştirmek için çalışmalar devam ederken, ödenmesi gereken maliyet de açıklandı. İşte ayrıntılar…

Uzayda reklam periyodu başlıyor!

Rusya’nın Skolkovo Bilim ve Teknoloji Enstitüsü ve Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü‘nden araştırmacılar, uzun vakittir uzaya reklam yerleştirme fikri üzerinde çalışıyorlardı. Kelam konusu araştırmacılar, maliyet hakkında yeni açıklamalarda bulundu.

Araştırmacıların paylaştığı bilgilere nazaran uzaya 50 adet 12U CubeSat uydusu gönderilecek. Kadro halinde olacak CubeSat’lar, birleşerek bir reklam yazısı oluşturacak. Gökyüzünden görülebilecek reklam uyduları, güneşin yörüngesinde kalarak ışıltılı bir hale bürünecek.

Reklam için kullanılacak 50 adet 12U CubeSat uydularının yerleştirilme maliyetinin 65 milyon dolar olacağı iddia ediliyor. Kelam konusu meblağın 48,7 milyon doları uydu üretimlerine gidiyorken, 11.5 milyon dolarlık uzaktan takviye ve mühendislik masrafları olacağı da kestirimler ortasında.

Yapılan araştırmalara nazaran kazanılacak para, uyduların göründüğü ülke ve kente nazaran değişkenlik gösterecek. Hareket edecek uydular, farklı kentlerden de görülebilecek. Günlük 2 milyon dolar civarında gelir elde edilmesi bekleniyorken, maliyetin bir ay içerisinde karşılanacağı belirtiliyor. Ek olarak araştırmacılar, uzaya gönderilecek reklam uydularının hazırlandığını söz ediyor.

Instagram, Keşfet’i reklam yuvası yapıyor!

Reklam çılgınlığı uzay dışında Instagram’ı da vurdu. Dünyanın en varlıklı insanları ortasında bulunan Mark Zuckerberg, Meta’nın gelirlerinde yaşanan düşüşün acısını kullanıcılardan çıkarmayı planlıyor. Ortaya çıkan son sızıntılara nazaran yapılacak birinci değişiklik de Instagram içerisinde bilhassa Keşfet ekranında daha fazla reklam oynatmak olacak.

Instagram her ne kadar fotoğraf paylaşılan bir platform olarak doğmuş olsa da TikTok, Snapchat ve Vine üzere uygulamaların rekabeti sonucunda günümüzde görüntü paylaşım ortamı haline geldi. O denli ki her geçen gün Keşfet başta olmak üzere tüm paylaşımlarda görüntüleri daha fazla öne çıkarıyor.

Şu anda test süreci devam eden yeni bilhassa birlikte 4 ila 10 saniye ortasında olan ve sonra otomatik bir formda sıradaki paylaşıma geçen, izlemesi mecburî olmadığı için geçebileceğimiz görsel yahut görüntü halinde reklamlar Keşfet sekmesinin en başında yer alacak.

Pekala, sizler uzaya reklam yerleştirilmesi hakkında neler düşünüyorsunuz? Niyetlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!