Teknoloji

Mars etrafında dönüyordu! Bir anda havada durdu

Hindistan‘ın 2014’ten bu yana Mars etrafında yörüngede dönen Mangalyaan uzay aracı ansızın sessizliğe büründü. Vazife kontrolörleri artık yakıtı ve pili bittiği varsayılan yörünge aracıyla bağlantı kuramıyor. Mangalyaan varsayım edilen misyon müddetini esasen tekraren aşmıştı.

Kurtarmanın yolu kalmadı

Hindistan’daki haber kuruluşlarına uzay aracını kurtarmanın bir yolu olmadığını teyit eden kaynaklar, Mars Orbiter Vazifesinin (MOM) sona ermiş olduğunu belirtiyor. Hindistan’ın birinci gezegenler ortası vazifesi, 5 Kasım 2013’te başlamıştı. Mangalyaan uzay aracı 23 Eylül 2014’te Mars yörüngesine girdi ve o vakitten beri Mars atmosferini ve yüzeyini gözlemliyordu.

Mangalyaan vazifesinin sadece altı ay sürmesi gerekiyordu, fakat uzay aracı bu süreyi geçtikten sonra da çalışmaya devam etti. Fakat son vakitlerde, art geriye meydana gelen tutulmalar nedeniyle uzun müddet güç alamadı. Yörünge aracının pili, 100 dakika kadar süren tutulmaları kaldıracak halde tasarlandı, lakin Hindistan Uzay Araştırmaları Örgütü‘nden (ISRO) bir kaynağa nazaran, son tutulmalardan biri yaklaşık sekiz saat sürdü. Sonuç olarak, uzay aracının pili büsbütün boşaldı ve tüm yakıtı tükendi.

ISRO, uzay aracını tutulmanın yarattığı gölgelerden uzak tutmak için yörüngesel hareketler yapıyordu, lakin son iki tutulmayı önleyemedi. Tüm bunlar bir yana, uzay ajansı Mangalyaan‘ın ölmüş olduğunu hala resmi olarak ilan etmiş değil.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!