Teknoloji

Martı CEO’sundan Taksiciler Odası Başkanı’na sert cevap!

Elektrikli scooter kullanım uygulaması Martı, kısa müddette büyük muvaffakiyete ulaştı. Türkiye’nin büyük bir kesminde kullanılmaya başlayan Martı, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile araç paylaşım konusunda da TAG (Tek Araçla Gidelim) hizmetini duyurmuştu.

Martı TAG tartışması farklı bir boyuta taşındı

Uygulama üzerinden insanların muhakkak güzergâhlar üzerinde araç paylaşımı yapmasına imkan sağlayan uygulama taksicilerden ise büyük oranda reaksiyon toplamıştı. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası’nın (İTEO) lideri Eyüp Aksu, TAG platformunun ‘korsancılık’ olduğunu tabir etmişti.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası’nın Twitter hesabı üzerinden geçtiğimiz günlerde Martı’nın kelam konusu hizmetini ‘korsancılık’ ile suçlayan bir tweet atılmıştı. Yapılan paylaşımda tıpkı vakitte “Yasal süreçler başlatılmıştır. Bütün resmi kurumlara iptali için gerekli teşebbüslerde bulunulmuştur” notu düşülmüştü.

Tüm bu tartışmalar sürerken Martı Kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) Oğuz Alper Öktem‘den de bir açıklama geldi. Oğuz Alper Öktem, Taksiciler Odası Başkanı Eyüp Aksu’nun kendisini ve ailesini tehdit ettiğini açıkladığı bir görüntü paylaştı.

Öktem’in Twitter üzerinden ‘Bu görüntü bir “tehdide cevap” videosudur! Sözlerim ne taksi işçisi ne de plaka sahiplerine, sırf sanadir @eyupaksu24’ notu ile paylaştığı görüntüde şu sözler yer alıyor:

“Bu söyleyeceklerim ne taksi plakası sahiplerine ne de taksi işçilerine. Direkt İTEO lideri Eyüp Aksu’ya. Sen beni tehdit edebilirsin. Geçen sene Libadiye’deki ofisime iki tane adamımı gönderdin. Ki o şirket Türkiye’nin gururu bir teknoloji devi. Türkiye’ye milyonlarca dolar yatırım getiriyor. New York borsasına açılan birinci şirket olacak, Türk bayrağını orada dalgalandıracak.

Hadi bunu da yaptın fakat sen kimsenin ailesini tehdit edemezsin. O kırmızı çizgiyi geçemezsin. İstanbul sizin yüzünüzden mağdur. Beşerler taksi bulamadığı için karısını doğum için hastaneye götüremiyor. Çocuklar taksi bulamadığı için ÖSS’yi kaçırıyorlar. Biz senin yarattığın bu hastalıklı sisteme deva olsun diye çevreci, yasal, ekonomik, trafiği çözen bir şey yaratıyoruz. Beşerler hatır nakliyeciliği yapabilsinler diye bir teknolojik altyapı kuruyoruz, buna da taş koyuyorsun.

Sana kalsa beşerler eşleriyle dostlarıyla da otomobile binmesinler. Bu carpool denen olay yıllardır yurtdışında var hatta ABD’de sol şeritten otomobilde tek kişi gidemezsin. Arabanda iki üç kişi varken sol şerite geçebilirsin.

Bir de Twitter’dan yahut kulağıma geliyor, ‘Adliyedeki savcılar istediğimizi yaparlar, istediğimiz kararı aldırırız’ üzere imalarlar insanları, savcıları, yargıçları töhmet altında bırakıyorsun. Sen adaletin üstünde değilsin, bunu yapma.

Taksi işçisi kardeşim, günde 12 saat haftada yedi gün trafikte direksiyon sallıyorsun. Hiçbir toplumsal garantin ve mesain yok. Minimum fiyat kazanmak için kendini paralıyorsun. Bu sistem adaletsiz bir sistem. Bu sistemi kuranların kimin olduğunu âlâ bil. Emeği senden lakin ekmeği diğeri yiyor. Senin gerinde asıl ben varım. Bu olaydan sonra hele bu işin tahlili için bırak mesleğimi kellemi ortaya koydum, hodri meydan.

Martı, TAG uygulamasının ‘hatır taşımacılığı’ olduğunu kaydederken, platformun fiyatsız olduğunu belirtiyor. Öteki yandan taksiciler ise bu sistemin korsan taksicilerin faydasına olacağını tabir ediyor. Fakat bilhassa İstanbul’da taksilerin yolcu almadığına dair şikayetler de artarak devam ediyor.

Bazı ülkelerde çok yaygın olan araç paylaşımı, hava kirliliği, trafik sıkışıklığı ve park yeri gereksiniminin değerli oranda azaltılmasına katkıda bulunuyor. Bu maksatla yola çıkan Martı TAG hizmeti ve çıkan tartışmalar hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al