Teknoloji

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı! Dolar/TL’de son durum nasıl?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Siyaseti Heyeti (PPK), bugün faiz kararı almak için Merkez Bankası Lideri Şahap Kavcıoğlu başkanlığında toplandı.

Para Siyaseti Heyeti (Kurul), siyaset faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 12’den yüzde 10,5’e indirilmesine karar verdi.

Merkez Bankası yapmış olduğu açıklamada Kasım ayı için indirim sinyalini vererek “Takip eden toplantıda da emsal bir adım atıldıktan sonra faiz indirim döngüsünün sona erdirilmesini gündeme almıştır” dedi.

Para Siyaseti Şurası’ndan yapılan açıklama;

Jeopolitik risklerin dünya genelinde iktisadi faaliyet üzerindeki zayıflatıcı tesiri artarak sürmektedir. Önümüzdeki periyoda ait global büyüme varsayımları aşağı taraflı güncellenmeye devam etmekte ve resesyonun kaçınılmaz bir risk faktörü olduğu değerlendirmeleri yaygınlaşmaktadır. Türkiye’nin geliştirdiği stratejik nitelikte tahlil araçları sayesinde temel besin başta olmak üzere birtakım bölümlerdeki arz kısıtlarının olumsuz tesirleri azaltılmış olsa da milletlerarası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının artış eğilimi sürmektedir.

Dolarda son durum nasıl?

Merkez Bankası’nın faiz indirim kararı sonrası Dolar/TL 18.57 TL düzeyinden süreç görüyor. Euro ise Euro/TL 18.22 TL ‘den süreç görüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!