YouTube

Meta, nezaret şirketine 600.000’den fazla hesabı çaldığı savıyla dava açtı

Meta nezaret şirketinin gönderiler, beğeniler, arkadaş listeleri, fotoğraflar ve yorumlar üzere bilgilerin yanı sıra kümelerden ve sayfalardan öbür detayları aldığını söylüyor. Meta, Voyager’ın Nezaret Yazılımını kullanarak faaliyetini gizlediğini ve şirketin ayrıyeten kar emeliyle satmak ve lisanslamak için Instagram, Twitter, YouTube, LinkedIn ve Telegram’dan bilgi topladığını argüman ediyor.

Gizmodo tarafından paylaşılan şikayete nazaran Meta, bir yargıçtan Voyager’ı Facebook ve Instagram’dan kalıcı olarak yasaklamasını istedi. Belgede, “Davalı’nın hukuka alışılmamış hareketlerinin direkt bir sonucu olarak Meta onarılamaz bir ziyana uğradı ve uğramaya devam ediyor.” dendi. Meta, Voyager’ın aksiyonlarının “soruşturma masrafları da dahil olmak üzere, mahkemede kanıtlanacak bir ölçüde ziyana uğramasına” neden olduğunu söyledi.

Meta’nın platform icra ve dava yöneticisi Jessica Romero, “Voyager üzere şirketler, hedefledikleri kullanıcılara ve insanların hata işlemesi için profil çıkarmanın yolları da dahil olmak üzere, herkese bilgi kazıma hizmetleri sağlayan bir sanayinin modülü. Bu kesim, insanların toplulukları, aileleri ve arkadaşları ile gözetimsiz yahut hesap vermeksizin ve insanların uygar haklarını ihlal edebilecek bir biçimde paylaştığı bilgileri gizlice topluyor.”

Meta, nezaret şirketine 600.000’den fazla hesabı çaldığı savıyla dava açtı

2021’de The Guardian, Los Angeles Polis Departmanının 2019’da Voyager’ın toplumsal medya gözetleme araçlarını test ettiğini bildirmişti. Şirketin departmana, polisin yazılımı kullanarak bir şüphelinin toplumsal medyadaki arkadaşlarının hesaplarını takip edebileceğini ve sistemin bir kişinin faaliyetleri hakkında varsayımlarda bulunarak hataları işlenmeden evvel iddia edebileceğini söylediği söyleniyor.

The Guardian’a nazaran Voyager, Arap gururunu tabir eden Instagram kullanıcı isimleri yahut İslam hakkında tweet atmak üzere faktörlerin birinin aşırılığa eğilimli olduğunu gösterebileceğini öne sürdü. Palantir üzere başka şirketler kestirime dayalı polislik teknolojisi üzerinde çalışıyor. Electronic Frontier Foundation üzere eleştirmenler ise teknolojinin hatası varsayım edemediğini ve algoritmaların sadece mevcut önyargıları sürdürdüğünü argüman ediyor.

Veri kazıma, Meta’nın ciddiye alması gereken bir husus. Şirket 2021’de, 178 milyondan fazla kullanıcının bilgilerini çaldığı savıyla bir şahsa dava açmıştı. Geçen Kasım ayında ise İrlanda Data Muhafaza Kurulu, makus niyetli şahısların milyonlarca kişinin telefon numaralarını ve diğer yerlerde çevrimiçi olarak yayınlanan öteki verileri ele geçirmesini engelleyemediği için şirkete 265 milyon euro para cezası verdi. Düzenleyici, Meta’nın GDPR data müdafaa kurallarına uymadığını söylemişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al