YouTube

Meta reklam gösterme stratejisini değiştiriyor

Şirket, ABD’de bir reklamın gerçek kitlesinin uygun gaye kitleyle daha yakından eşleşmesini sağlayan bir Varyans Azaltma Sistemini (VRS) kullanıma sunuyor. Kâfi sayıda kişi bir reklamı gördüğünde, bir makine tahsili sistemi, izleyicilerin toplu demografik özelliklerini pazarlamacıların ulaşmayı amaçladıkları şahıslarla karşılaştırır. Akabinde, reklamı tekrar görme olasılığınızı belli kümelere daha sık yahut daha az gösterecek halde ayarlar.

VRS, bir reklam çalışması boyunca çalışmaya devam eder. Ve evet, Meta muhtemel kapalılık meselelerinin farkında. Sistem bir bireyin yaşını, cinsiyetini yahut iddiası etnik kökenini göremiyor. Diferansiyel kapalılık teknolojisi ayrıyeten yapay zekanın ferdî demografik bilgileri vakit içinde öğrenmesini önleyen bir özelliğe de sahip.

Meta reklam gösterme stratejisini değiştiriyor

Ayrımcılıkla çaba usulü öncelikle ABD’de ve konut ilanlarına yönelik olarak uygulanacak. Bu özellik Meta’nın hem Adalet Bakanlığı hem de Konut ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte bir yılı aşkın bir müddettir yürüttüğü çalışmaların akabinde geldi. Meta 2019’da reklamverenlerin muhakkak demografik bilgileri hariç tutmasına müsaade vererek konut reklamlarında ayrımcılığa yardımcı olmakla suçlanmıştı.

Haziran 2022’de yapılan bir mutabakatta toplumsal medya devi, hem VRS’yi kullanacağını hem de algoritmasının ayrımcılığa yol açtığı sav edilen “Özel Reklam Gaye Kitlesi” aracını kaldıracağını söylemişti. Meta, diğer bir davaya cevaben 2019’da zati reklam hedeflemesini sınırlamıştı.

Meta, ayrımcı reklamları sınırlamaya çalışan tek firma değil. Google da 2020’den beri reklamverenlerin kredi, konut ve iş ilanlarını hedeflemesini yasaklıyor. Fakat, bu ayrımcılığa karşı savaşmak için kullanılan teknoloji nispeten yeni. Meta’nın yapay zekası tesirli olduğu sürece, başka internet servislerinin de kendi VRS gibisi sistemlerini uygulamaları şaşırtan olmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - Pendik Eşya Depolama - El Yapımı Doğal Taş Takılar - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al