Telefon

Meta uyardı! 1 milyon kullanıcı tehlikede

Sosyal medya devi Meta, Facebook kullanıcılarını uyarıyor. Facebook hesabıyla giriş yapılmış 400 taşınabilir uygulamanın dolandırıcılıkta bulunduğunu tespit etti. Şirket hem Android hem de iOSkullanıcıları için birtakım teklifler paylaştı. Bir milyona yakın kullanıcının kelam konusu uygulamaları indirdiği düşünülüyor.

Facebook hesabıyla bu uygulamalara giriş yapanlar yandı

Facebook’un çatı şirketi Meta’nın paylaştığı yeni blog yazısında, Android ve iOS kullanıcılarını etkileyen bir açık ele alındı. Facebook hesabıyla giriş yapılmış 400 uygulamanın tehlikeli olduğunu belirleyen Meta araştırmacıları, kullanıcıların kimlik bilgilerinin kopyalanmış olabileceğini söyledi.

Meta tarafından tespit edilen uygulamaların, fotoğraf düzenlemeden oyuna kadar çok çeşitli kategorilere yayıldığı görülüyor. Meta’nın Güvenlik Yöneticisi David Agranovich ve Makûs Gayeli Yazılım Mühendisi Ryan Victory’nin açıklamasına nazaran, en büyük güvenlik açığı yüzde 42 ile fotoğraf düzenleme uygulamalarında yaşandı.

Facebook hesaplarıyla giriş yapılmış dolandırıcılık uygulamalarının Google Play Store ve App Store’a yayılmış olduğunu söylemek mümkün. Lakin uygulamaların 355’i Android 45’i ise iOS’ta olduğunu göz önünde bulundurursak, Google’ın güvenlik kısmında daha fazla açık barındırdığını görüyoruz.

Rapora nazaran makus emelli yazılımlar; fotoğraf düzenleyicileri, oyunlar, VPN, lifestyle, işletme programları ve telefon araçları halinde sıralandı. Daha spesifik olarak ise sıhhat takibi, VPN, iş, reklam idaresi ve el feneri uygulamaları uzunluk gösterdi.

Meta araştırmacıları kimi güvenlik teklifleri de paylaştı. Blog yazısına nazaran, uygulamalarda dikkat edilmesi gereken birinci nokta “uygulamanın söylediği şeyi yapıp yapmadığını” denetim etmek. Yani tüm yeteneğini gizliyor ve bilgilerinize erişim müsaadesi istiyorsa uygulamayı silmeli ve Play Store/App Store’a şikayet etmelisiniz.

Peki siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!