Teknoloji

NASA Dünya’yı kurtarabileceğini ispatladı!

DART, Dimorphos asteroidi ile başarılı bir halde çarpıştı. Çarpışmadan elde edilen sonuçlar ve bilgiler hala geliyor fakat NASA yer denetimi, DART çarpma aracının maksat asteroidi engellediğini doğruluyor. Evet, evet, Dimorphos kabaca bir Amerikan futbolu stadyumunun büyüklüğündeydi, lakin uzay hem çok büyük hem de çok karanlık ve hem asteroit hem de uzay aracı o sırada hayli süratli hareket ediyordu.

NASA Yöneticisi Bill Nelson, çarpışmadan sonra, “Dünyanın birinci gezegen savunma testinin birinci kısmının muvaffakiyetle tamamlandı.” dedi. “Bir gün kendi gezegenimizi gelen bir asteroidden nasıl koruyacağımızı bize öğreteceğine inanıyorum. Gezegen savunmasının global bir uğraş olduğunu ve gezegenimizi kurtarmanın çok mümkün olduğunu gösteriyoruz.”

NASA Dünya’yı kurtarabileceğini ispatladı!

NASA, Yakın Dünya Objelerine karşı bir gezegen savunma aracı olarak savunma uydularının kullanımını araştırmak emeliyle Kasım 2021’de DART misyonunu başlattı. Otomat boyutundaki DART çarpma aracı, Dimorphos’un Dünya’dan yaklaşık 68 milyon mil uzaktaki yolunu ölümcül bir biçimde geçtiğinde yaklaşık 14.000 MPH’de seyahat ediyordu.

June Bug vs Chrysler Windshield’ın tamamını gerçek gezegen öldürücü asteroitlere karşı kullanmaya istekli uydularla dolup taşan bir gezegen savunma sisteminin gelecekteki yinelemelerinin görülmeyeceği görülüyor. Dimorphos’un kendisi yerçekimsel olarak dolaşmış bir çift asteroitten daha küçüğü (ana kayası beş kattan daha büyüktür) lakin her ikisi de 66 milyon yıl evvel Dünya’ya çarpan ve dünyadaki çok hücreli ömrün %75’ini yok eden uzay kayası yanında cüce kalır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - İstanbul Kiralık Eşya Deposu - Nevşehir evden eve - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - fixbet - ELİTBAHİS GİRİŞ - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom