Teknoloji

Yeni dünyaya hazır olun! Birinci kere bir kurt klonlandı

İnsan ve hayvan klonlama üzere etkinlikler her zama bilim kurgu dünyasının gündeminde olmuştur. Artık teknoloji geliştikçe bu durum da gerçeğe yaklaşaya başladı.

Çinli bir evcil hayvan klonlama şirketi, dünyanın birinci klonlanmış Arktik kurdunun (Canis lupus arctos) doğumunu duyurdu. Çin haber sitesi Küresel Times’a nazaran, Maya isimli klonlanmış dişi kurt yavrusu ve beagle annesi, 19 Eylül’de Pekin’de Sinogene Biyoteknoloji Şirketi tarafından düzenlenen bir basın toplantısında kısa bir görüntüyle dünyaya tanıtıldı.

Yeni dünyaya hazır olun! Birinci sefer bir kurt klonlandı

Video, Maya’nın doğumundan 100 gün sonra yayınlandı: Sinogene temsilcilerine nazaran, 10 Haziran’da Pekin’deki bir laboratuvarda. Olağanda Sinogene, özel müşteriler için kediler, köpekler ve atlar üzere meyyit evcil hayvanların klonlanmasında uzmanlaşmış bir yer. Fakat Küresel Times’ın bildirdiğine nazaran, şirket artık jenerasyonu tükenmekte olan çeşitlerin klonlanmasına yardımcı olmak için uzmanlığını kullanmak istiyor. Maya, kuzeydoğu Çin’deki bir yabanî ömür parkı olan Harbin Polarland’da esaret altında ölen, Maya olarak da isimlendirilen büsbütün büyümüş bir Kutup kurdundan toplanan DNA kullanılarak klonlandı.

Global Times’a nazaran, 2006’da Çin’e gönderilmeden evvel Kanada’da doğan orjinal Maya, 2021’in başlarında yaşlılık nedeniyle öldü. Küresel Times’a nazaran, Sinogene genel müdürü Mi Jidong, şirketin basın toplantısında Maya’nın klonlanmasının “iki yıllık ihtimamlı uğraşlardan sonra” muvaffakiyetle tamamlandığını söyledi.

Sinogene araştırmacıları, somatik hücre nükleer transferi (SCNT) olarak bilinen bir süreci kullanarak özgün Maya’dan alınan deri hücrelerini köpeklerden alınan olgunlaşmamış yumurta hücreleriyle birleştirerek 137 Kutup kurdu embriyosu yarattılar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
message near me - massage service antalya - ikinci el eşya alanlar - Plak alanlar - Palyaço kiralama - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/