Teknoloji

NASA’dan Challenger itirafı!

Görüntüleri inceledikten sonra NASA, Florida kıyılarında sinemaya alınan su altı enkazının, yedi kişinin öldüğü Challenger uzay mekiğinin feci son uçuşundan olduğunu doğruladı.

Belgesel üzerinde çalışan dalgıçlar, “deniz tabanında kısmen kumla kaplı büyük bir insan imali nesne” fark ettiler. Bu obje mekiklerin termal müdafaa sistemlerinde yaygın olarak kullanılan sekiz inçlik kare karolar da dahil olmak üzere çağdaş bir yapıya sahipti. Bu, mürettebat üyelerine enkazın NASA ile ilgili olabileceğine dair bir ipucu verdi ve uzay ajansıyla bağlantıya geçtiler. Manzaraları inceleyen ve kökenini doğrulayan NASA, enkazla ilgili olarak ne üzere ek tedbirler alınacağının düşünüldüğünü söyledi.

Trajik Challenger uçuşu 28 Ocak 1986’da havalandı ve seyahatinin yalnızca 73 saniyesinde parçalandı. Altı mürettebat üyesi ve okul öğretmeni Christa McAuliffe, patlama sonucu öldü. McAuliffe, NASA’nın Uzayda Öğretmenlik durumu için 11.000’den fazla müracaat ortasından seçilmişti. Lansman ulusal televizyonda canlı yayınlandı ve trajedi o kadar büyüktü ki, birçok insan bugün tam olarak nerede olduklarını hatırlıyor.

Görev, McAuliffe’yle birlikte, kumandan Francis R. “Dick” Scobee’nin; pilot Michael J. Smith’in; uzmanlar Ronald E. McNair, Ellison S. Onizuka ve Judith A. Resnik’in; ve yük uzmanı Gregory B. Jarvis’in de canını aldı. 2018’de ISS astronotları, McAuliffe’nin seyahat için planladığı fen derslerini tamamladı.

Patlamayla ilgili bir araştırma, roket güçlendirici segment irtibatlarındaki O-ring contalarının evvelki gece beklenmedik formdaki soğuklardan sertleştiğini ortaya çıkardı. Trajedi nihayetinde uzay mekiği programının kurulmasına ve ajansın Güvenlik, Güvenilirlik ve Kalite Garantisi Ofisi’nin kurulmasına yol açtı.

Bermuda Şeytan Üçgeni’nin İzinde isimli ve enkazı ortaya çıkaran belgesel, 22 Kasım Salı günü The History Channel’da yayınlanacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Vatandaşlık İşemleri - message near me - massage service antalya - ikinci el eşya alanlar - Plak alanlar - Palyaço kiralama - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Kiralık bahis sitesi