YouTube

NFC telefonun neresinde? NFC sensörü nasıl çalışır?

Akıllı telefonlarımızın içerisinde sayabileceğimizden çok daha fazla teknoloji bulunuyor. Bunların kimileri da kablosuz irtibat araçları ortasında yer alıyor. Pekala birçoğumuzun sıkça kullandığı NFC sensörü nasıl çalışır? Ayrıyeten NFC telefonun neresinde bulunur?

NFC nedir? NFC sensörü nasıl çalışır?

NFC, Near Field Communication (Yakın Alan İletişimi) demektir. Emniyetli bağlantı sağlamak için sırf çok kısa aralarda kullanılabilen epey tanınan bir kablosuz irtibat teknolojisidir. İki aygıtın birbirine bağlanmasını, bilgi alışverişinde bulunmasını ve çeşitli komutların aktifleştirilmesini sağlayan epey kısa menzilli ilişki formülüdür.

Kullanım sırasında bağlantı çift taraflıdır. Temel maksadıysa aygıtların düşük temas-temassız olarak irtibat kurmasını sağlamaktır. Üstelik rastgele bir PIN yahut şifre girilmesine gerek kalmadan büsbütün otomatik olarak çalışır. O denli ki datalar yalnızca dokunarak yahut çok yakın bir aradan bir aygıttan başkasına aktarılabilir.

NFC telefonun neresinde?

Eğer akıllı telefonunuzda NFC sensör mevcutsa, çok büyük ihtimalle aygıtınızın art tarafında sol üst köşeye denk gelecek halde konumlandırılmıştır. Ama kimi modellerde tasarımsal farklar nedeniyle art tarafın orta üst ve sağ üst kısımlarında de görebiliyoruz.

Tabii şayet aygıt ayarlarından NFC sensörünü tıpkı bluetooth üzere faal hale getirdiyseniz, ödeme yahut bilgi transferi yapacağınız vakit telefonun art üst tarafını ilgili alana dokunacak kadar yakın bir aralığa getirmeniz kâfi olacaktır.

Siz bu husus hakkında be düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking