Teknoloji

Okyanusa düşen uzay aracı 36 yıl sonra bulundu!

Challenger uzay aracı 28 Ocak 1986 tarihinde havalandıktan kısa bir müddet sonra parçalanmış ve Atlantik Okyanusu’na gömülmüştü. Araçta, uzaya giden birinci öğretmen Christa McAuliffe dahil olmak üzere 7 kişi yer alıyordu. 7 bireye mezar olan uzay aracından uzun yıllar sonra birinci kere bir iz bulundu.

Challenger uzay aracı yıllar sonra okyanusun tabanında ortaya çıktı

İkinci Dünya Savaşı’dan kalma bir uçak enkazının aramaları sonucunda ortaya çıkan uzay mekiği büyük bir şaşkınlık yarattı. Yaşanan trajedi sonucu 7 kişinin vefatına neden olan Challenger uzay mekiğinin büyük bir kesimi yaklaşık 36 yıl sonra Atlantik Okyanusu’nun tabanında kuma gömülü halde bulundu.

NASA tarafından bulunan enkazın Challenger uzay aracına ilişkin olduğu doğrulanırken araştırmalar da sürat kazanmış durumda. Büyük bir trajedi ile sonuçlanan uzay mekiğinden arta kalan modüller son olarak 1996 yılında bulunmuştu. Uzay aracının sol kanadından geriye kalan kesimlerin kıyıya vurmasının akabinde ise uzun yıllardır mekik hakkında bir bilgi sahibi olamamıştık.

Bir History Channel TV belgeseli için dalgıçlar, parçayı birinci olarak Mart ayında İkinci Dünya Savaşı’na ilişkin bir uçağın enkazını ararken fark etmişler. NASA, ise geçtiğimiz günlerde modülün 28 Ocak 1986’da havalandıktan kısa bir mühlet sonra parçalanan mekiğin kesimi olduğunu görüntü aracılığıyla doğruladı.

Videolar su altında çekilmiş olsa da kesimlerin Challenger’a ilişkin olduğu net bir formda ortaya çıktı. 4,5 x 4,5 metre boyutlarında olduğu tabir edilen kesimin daha büyük olabileceği de konuşuluyor. Üzerinde kare formunda termal kısımlar yer alan modülün uzay aracının gövdesine ilişkin olduğu düşünülüyor.

Uzay aracının kalıntıları hakkında planlamalar yapan NASA, kazada hayatını kaybeden bireylerin ailelerine ise haber verildiğini belirtti. Challenger uzay mekiğinin kalıntılarının bulunduğu History Channel belgeseli ise 22 Kasım’da yayınlanacak.

Uzay misyonları maalesef her vakit istenildiği üzere sonlanmıyor. Challenger da bunların en büyük örneği. Pekala siz Challenger uzay mekiği ve yaşanan kaza hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!