Teknoloji

Ortak USB-C şarj aygıtı çok yakında geçerlilik kazanabilir!

Haziran ayında, Avrupa Parlamentosu ve Kurul müzakerecileri, 2024 Sonbaharından itibaren ortak bir fiyat siyaseti uygulamak için süreksiz bir mutabakata vardılar. Buna nazaran artık şarj aygıtı girişleri tek tip olacaktı. Artık bu kararla ilgili kıymetli gelişmeler yaşandı. Bugün, AB Parlamentosu 602 lehte, 13 aleyhte ve 8 çekimser oyla yönerge lehinde oy kullandı.

USB-C, 2024’ün sonlarından itibaren AB’de satılan tüm cep telefonları, tabletler ve kameralarda gerekli standart ilişki noktası olacak ve konektör, 2026 Baharından itibaren dizüstü bilgisayarlar için mecburî olacak. Bir sonraki adım, Avrupa Kurulu’nun yeni yönergeyi onaylaması. Yeni yasa birebir vakitte kulaklıklar, taşınabilir hoparlörler, elde taşınabilir görüntü oyun konsolları, e-okuyucular, klavyeler, fareler ve taşınabilir navigasyon sistemleri üzere çok çeşitli küçük ve orta ölçekli elektronik aygıtları da kapsayacak. Sıhhat izleyicileri ve spor materyalleri üzere fizikî bir USB-C irtibat noktasına sahip olamayacak kadar küçük aygıtlar şimdilik yeni karardan muaf tutulacak.

Ortak USB-C şarj aygıtı çok yakında geçerlilik kazanabilir!

Ortak şarj aygıtı sonunda Avrupa’da gerçek olacak. Bu kurallar için on yıldan fazla bir müddet bekledik, lakin sonunda mevcut şarj aygıtlarını geçmişte bırakabiliriz. Bu geleceğe yönelik yasa, gelecekte yenilikçi şarj tahlillerinin geliştirilmesine imkan tanıyacak ve hüsrana uğramış tüketicilerden savunmasız etrafımıza kadar herkese yarar sağlayacak. Yeni yasanın uzun vadeli gayesi, tüketicilerin e-atıkları azaltmalarına ve elektroniklerini daha sürdürülebilir hale getirmelerine yardımcı olmak. Önümüzdeki yıllarda AB’de satılan eserler ortasında kablosuz ve süratli şarj standartları da standartlaştırılacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - İstanbul Kiralık Eşya Deposu - Nevşehir evden eve - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - fixbet - ELİTBAHİS GİRİŞ - Betgol kirala - Ronabet kirala - Totobo kirala - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom