Teknoloji

Qualcomm bilgisayar işlemcileri için atağa kalktı!

Qualcomm’u genel olarak telefonlar için ürettiği işlemcilerle tanıyoruz. Snapdragon işlemcilerle Android telefon pazarında değerli bir yeri olan Qualcomm bilgisayar kesimine ise geçtiğimiz yıl adım attı. Şimdiye kadar bu mevzuda fazla tezli olmayan şirket, 2024 yılı için ise değerli çalışmalar yapıyor.

Qualcomm, AMD ve Intel’i gözüne kestirdi

2024 yılında gelmesi beklenen Hamoa kod isimli işlemciler Intel ve AMD’ye rakip olacak. İşlemci, 8+4 konfigürasyonunda sunulacak ve 12 CPU çekirdeğine sahip olacak. Sekiz adet performans çekirdeğine sahip olacak işlemcinin 4 adet de verimlilik çekirdeğine konut sahipliği yapacağı söyleniyor. İşlemci ayrıyeten farklı ekran kartlarını da destekleyecek.

Gelen bilgilere nazaran Qualcomm’un işlemcisi eski Apple mühendisleri tarafından kurulan Nuvia’nın Phoenix dizaynını kullanacak. Bilindiği üzere Apple’ın mevcut ARM tabanlı işlemcileri üzerinde çalışan mühendisler, sonrasında şirketten ayrılarak Nuvia’yı kurmuştu.

Qualcomm geçtiğimiz sene ise Nuvia’yı bünyesine katmıştı. Yüksek performanslı çipler geliştirme gayesi ile yola çıkan Nuvia’yı satın alarak bilgisayar işlemcileri konusunda ne kadar önemli olduğunu belirli eden Qualcomm, 2024 yılı ile birlikte ise birinci yüksek performanslı işlemcisini tanıtmaya hazırlanıyor.

Yeni çekirdek tasarımı ile birlikte Qualcomm işlemcilerinin çok daha verimli hâle gelmesi bekleniyor. Son derece umut verici olan bu çalışmanın meyvelerini yakın vakitte görebileceğiz. Böylece birkaç yıl içerisinde ARM tabanlı Windows tecrübesini de deneyim edebileceğiz.

Qualcomm’un bilgisayar işlemcisi kesimine önemli bir yatırım yapmasının akabinde Intel ve AMD’nin nasıl bir karşılık vereceği merak konusu. Pekala siz Qualcomm’un bilgisayar bölümünde başarılı olabileceğine inanıyor musunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!