Teknoloji

Rüzgarlı havalarda duş almayın ve bulaşık yıkamayın! İşte nedeni…

Fırtına sırasında şimşekten korunmak için ne yapılmalı? Ağaçlar sallanmaya başlar, gökyüzü kararır ve ansızın uzaklardan gelen bir gök gürültüsü sesi duyulur. Bu durum potansiyel bir tehlikenin ipucu olabilir. Gök gürültüsünün olduğu yerde şimşek vardır ve şimşek hiç beklemediğiniz hallerde ziyanlar verebilir, öldürebilir.

Amerikan Hastalık Denetim ve Tedbire Dairesi’ne (CDC) nazaran buna duşta, küvette ve hatta bulaşık yıkarken dahildir.

CDC yıldırım sıhhi tesisattan geçebileceği için “Fırtına sırasında tüm sudan kaçınmak en güzelidir. Duş almayın, banyo yapmayın, bulaşık yıkamayın” dedi. Pekala neden?

AFAD da misal teklifleri sıralıyor ve “Bahçe ve balkonundaki hafif eşyaları ve taşınabilir metal araçları içeriye al. Pencere ve kapıları kapat, yıldırım sizi açık pencereden girerek de çarpabilir. Kapatılamayan kapı ve pencerelerden, soba, ocak ve şöminelerden, radyatörlerden, metal borulardan, lavabo ve küvetten, fişi prize takılı elektrikli mesken aletlerinden ve kablolu telefonlardan uzak dur. Banyo yapma, elle bulaşık yıkama ve metal su tesisatından uzak dur. Çamaşır ipindeki çamaşırları toplama” diyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - İstanbul Kiralık Eşya Deposu - Nevşehir evden eve - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - fixbet - ELİTBAHİS GİRİŞ - Betgol kirala - Ronabet kirala - Totobo kirala - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom