Teknoloji

Samsung GDDR7 bellekleri suratları ikiye katlıyor!

Samsung, geçtiğimiz yıl yüksek bant genişliği sunabilen GDDR6 DRAM teknolojisini tanıtmıştı. Bölümdeki birinci 24 Gbps sürece suratına sahip bellek olan sistem, yüksek bellek süratiyle dikkat çekerken performans konusunda epey iddialıydı. Samsung artık bunu bir adım öteye taşıyor.

Samsung yeni GDDR7 teknolojisinin ayrıntılarını paylaşmaya başladı

Yeni kuşak GDDR7 bellek üzerinde çalışan Samsung, sürat ve performans manasında kıymetli adımlar atıyor. Mevcut GDDR6’ya nazaran bant genişliğini ve yoğunluğu ikiye katlayacak formda hoş bir biçimde ilerleyen sistemin ayrıntıları da muhakkak olmaya başladı.

Yakında tanıtılacak bellek teknolojilerini ayrıntılandıran Samsung, GDDR7’nin PAM3 sinyalini kullandığını açıkladı. Birler ve sıfırlar DRAM bellek hücrelerinde depolanırken, aygıtlar ortasında “sinyal” olarak bilinen elektriksel dalga biçimleriyle iletilir. Birler ve sıfırlar, sinyal dalga biçimindeki kalıplarla yorumlanarak manalı bir hâl alır.

Geleneksel GDDR6 bellek, 14 Gb/sn’den başlayan bilgi suratlarına ulaşmak için NRZ (sıfıra geri dönüşsüz) yahut PAM2 sinyalini kullanacaktı. 24 Gbps ile en süratli seri üretim GDDR6 bellek olması beklenen sistem yeteri kadar süratli bir biçimde üretim bandını göremedi. NVIDIA ve Micron Technology ise bunun yerine PAM4 sinyalinden yararlanan GDDR6X standardını getirdi. Bu bellekler 18 ile 23 Gbps ortasında sürat sunabiliyor.

Geleneksel NRZ sinyali, döngü başına 1 bit iletim suratı sağlarken, PAM4 döngü başına 2 bit sağlıyor. PAM3, çok daha fazla “göz” içeren daha gelişmiş bir dalga biçimi kullanarak bu sayısı döngü başına 3 bit’e çıkarıyor. Samsung, PAM3’ün NRZ sinyalinden %25 daha verimli olduğunu ve GDDR7’nin %25 daha fazla güç verimli olacağını belirtiyor. PAM3 sinyali, istikamet başına 80 Gb/sn Thunderbolt 4 standardı ve yakında çıkacak olan USB4 tarafından da kullanılılacak.

Yeni belleğin performansına geçecek olursak; Samsung 36 Gb/s’lik suratı gösteriyor. Bu da tıpkı GDDR6 ve GDDR5’in ortasında olduğu üzere GDDR7 bilgi suratı konusunda DDR6’nın iki katına çıkacak. 256 bit bellek data yoluna sahip tipik bir GPU, 36 Gb/sn dereceli GDDR7 bellek kullanarak 1152 GB/s bellek bant genişliğine ulaşabilir. 384 bit bellek arayüzlerine sahip üst seviye GPU’lar ise 1728 GB/sn sürate kadar çıkabilirler.

Siz Samsung’un GDDR7 teknolojisi hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - Pendik Eşya Depolama - El Yapımı Doğal Taş Takılar - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al