Teknoloji

Sanal gerçeklik boyut atlıyor! Artık bu da mümkün

Bir oyun konsolu yalnızca gözlerinizi değil, burnunuzu da sanal gerçekliğe dönüştürebilir. Stockholm Üniversitesi’nde psikoloji profesörü ve araştırma projesinin başkanı olan Jonas Olofsson, bir basın açıklamasında, “Yeni teknik imkanların, oyun geliştirmede daha değerli bir role sahip kokular için geliştirilebileceğini umuyoruz” dedi .

Geliştiriciler, sanal gerçeklik ortamlarında koku almayı da mümkün kılan bir koku makinesi yahut “olfaktometre” bulduklarını söylediler. “Oyun dünyasında pasif bir kokudan daha etkin bir koku alma duyusuna geçme mümkünlüğü, oyuncuların hareketlerine ve yargılarına dayanan büsbütün yeni koku tabanlı oyun mekaniğinin geliştirilmesi ihtimali doğuyor” diye eklediler.

Olfaktometre, kanala bağlı dört farklı valf aracılığıyla çalışıyor. Küçük makinenin ortasında bir boruya hava emen bir fan takılıyor ve bir bilgisayarla, oyuncu farklı koku karışımları oluşturmak için bu dört kanalı açıp kapatabiliyor. Birinci olarak bu yeni teknoloji, kullanıcının sanal bir şarap mahzeninde şarap kokladığı ve farklı aromalarla ilgili varsayımların gerçek olması durumunda puan aldığı bir “şarap test oyununda” test edildi.

Araştırmacılar, teknolojinin öbür hedefler için kullanılacağını umuyor. Araştırma grubu, “Örneğin, COVID-19’dan sonra yahut diğer nedenlerle koku alma duyusunu kaybedenler için, yeni teknoloji oyun tabanlı eğitim yardımıyla koku duyularını tekrar kazanma fırsatı manasına gelebilir.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Vatandaşlık İşemleri - message near me - massage service antalya - ikinci el eşya alanlar - Plak alanlar - Palyaço kiralama - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Kiralık bahis sitesi