YouTube

Sarsıntı ikaz sistemi nasıl faal edilir? (Android)

Teknolojinin gelişmesiyle ceplerimizdeki akıllı telefonlar da gelişimini sürdürüyor. Android telefonlarda bulunan sarsıntı ikaz sistemi de gelişen teknolojiyle yapılan özelliklerden bir tanesi. Hayati derecede kıymetli olan bu özellik, Türkiye üzere sarsıntı riski olan ülkeler için hayli değerli. Pekala Android’de sarsıntı ikaz sistemi nasıl faal edilir?

Deprem ikaz sistemi nedir?

Teknoloji devi Google’ın Android telefonlar için geliştirdiği zelzele ihtar sistemi, dünya genelindeki sarsıntıları algılayarak kullanıcılarına bildiren fiyatsız bir hizmettir. Geçtiğimiz yıl Türkiye’ye de gelen özellik, yalnızca bir yıl içerisinde oluşan birçok zelzelesi saniyeler kala kullanıcılarına bildirmeyi başardı.

5 Ocak 2022 tarihinde Antalya’da meydana gelen 5,3 büyüklüğündeki zelzelesi haber veren sistem, zelzeleye saniyeler kala kullanıcılarını bilgilendirerek birçok can kaybını önledi.

3 milyardan fazla Android aygıtta bulunan ivmeölçer donanımı sayesinde sarsıntı algılanıyor ve bölgedeki Android kullanıcılarına ikaz gönderiliyor. Google, zelzele ikaz sisteminin her zelzelenin algılanabileceği konusunda bir garanti vermiyorken, telefonunuzun pozisyonuna nazaran bildiriliyor. Bu sebepten dolayı pozisyonunuz daima açık kalmalı.

Deprem ikaz sistemi 2020 yılının başlarında kullanıma sunuldu. Birinci başlarda sadece ABD’de hizmet veren özellik, kısa mühlet içerisinde Türkiye, Yunanistan, Kazakistan ve Türkmenistan üzere birçok ülkeye yayıldı.

Android sarsıntı ikaz sistemi nasıl faal edilir?

Android’de zelzele ihtar sistemini etkin etmek için pozisyon özelliğinizin daima açık olması ve kablosuz temas takviyesinin olması gerekiyor.

  1. Öncelikle telefonunuzun “Ayarlar” uygulamasına giriş yapın.
  2. Konum > Sarsıntı uyarıları” yolunu takip edin.
  3. Deprem uyarıları seçeneğini faal edin.

Bu adımlarla birlikte sarsıntı ikaz sistemini etkin edebilirsiniz. Kelam konusu sarsıntı ihtarları, pozisyon ayarları kısmında gözükmüyorsa, maalesef aygıtınız desteklemiyor demektir. Pozisyonunuzda yahut yakınlarında oluşan zelzelelerin ikaz bildirimlerini alamayabilirsiniz. Çünkü tüm zelzeleler için ikaz gönderilmesine dair bir garanti verilmiyor. Uyarıyı sarsıntıdan evvel, sarsıntı sırasında yahut sonrasında da alabilirsiniz.

Deprem algılama sistemi nasıl çalışıyor?

Google tarafından paylaşılan bilgilere nazaran, aygıtlardaki ivmeölçerler sayesinde tüm bilgiler toplanıyor, işleniyor ve gerekirse sarsıntı pozisyonuna yakın kullanıcılara ikaz gönderiliyor. Ayrıyeten sırf sabit duran aygıtlardan bilgi alınırken, böylelikle yanlış bilgi önleniyor.

Peki sizler Android zelzele ihtar sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce hayat kurtaran bir özellik mi? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!