Teknoloji

Siyasilerden Google’a değişik dava! [Yok o denli filtrelemeymiş, sınırlamaymış!]

Cumhuriyetçi Ulusal Komite, önyargılı e-posta spam filtrelemesi savıyla Google’a yeni bir dava açtı. RNC, siyasi komitenin ayrımcı filtreleme olarak gördüğü özelliğe bir tahlil bulamadığından 10 aydır Google ile uğraştıklarını belirtiyor.

Google’a siyasilerden yeni bir dava

Cumhuriyetçi Ulusal Komite (RNC), Cumhuriyetçi kampanya e-postalarını kullanıcılarının spam klasörlerine filtreleyerek yasa dışı ayrımcılık yaptığı savıyla Google’a büyük bir dava açtı.

Cuma günü Kaliforniya Doğu Bölge Mahkemesi’ne açılan davaya nazaran, RNC arama devini “RNC’nin siyasi teması ve görüşleri nedeniyle e-posta bildirilerini kısıtlamakla” suçluyor. Komite, bilhassa, RNC bağlantıları için istenmeyen e-posta filtrelemesinin zamanlamasında kuşkulu işlerin olduğunu belirtiyor.

RNC’ye nazaran, her ayın birçoklarında, neredeyse tüm RNC e-postaları beklenildiği üzere Gmail gelen kutularına ulaşıyor, lakin ayın sonuna gerçek neredeyse tüm RNC e-postaları kullanıcıların spam klasörlerine çekiliyor. RNC, spam filtrelemedeki bu artışın, RNC bağış toplamanın tarihî olarak en başarılı olduğu ayın vaktine denk gelmesinin planlı olduğunu düşünüyor.

Cumhuriyetçi komite, dosyalama sistemiyle alakalı bulgular hakkında 10 aydır Google ile görüştüğünü argüman ediyor. RNC, mahkemeden bilhassa Google’ın hareketlerini algoritmik tarafsızlık tezlerinin ardına saklamaya yönelik her türlü eforunu reddetmesini istiyor. RNC, “En makul çıkarımın [spam filtrelemenin] kasıtlı olduğu” olduğunu öne sürüyor, lakin Google’ın RNC’nin şikayetleri konusundaki eylemsizliğinin “en azından ihmalkâr ve mantıksız” olarak kıymetlendirilmesi gerektiğini düşünüyorlar.

Google sözcüsü José Castañeda tarafından yapılan açıklamalarda ise RNC’nin tüm tezleri reddedildi:

“Tekrar tekrar söylediğimiz üzere, e-postaları siyasi kontağa nazaran filtrelemiyoruz. Gmail’in spam filtreleri, kullanıcıların aksiyonlarını yansıtır. Kampanyalar için eğitim ve yönergeler sağlıyoruz, kısa mühlet evvel siyasi gönderenler için FEC onaylı bir pilot uygulama başlattık ve istenmeyen postaları en aza indirirken e-posta teslim edilebilirliğini en üst seviyeye çıkarmak için çalışmaya hala devam ediyoruz.” dedi.

Google’ın açıklamasında atıfta bulunulan FEC onaylı pilot uygulama, Cumhuriyetçilerin spam filtreleme sistemlerindeki önyargıyla ilgili telaşlarına karşılık olarak Ağustos ayında başlatılmıştı. Google programı, rastgele bir kampanyanın, kullanıcı gelen kutularına teslim edilmesini sağlayan otomatik spam filtrelemeyi atlayarak gelen kutularına gitmesine müsaade veriyor.

RNC’nin ise bu programa kayıtlı olmadığı bildiriliyor. Google’ın nabza nazaran filtreleme! sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Vatandaşlık İşemleri - message near me - massage service antalya - ikinci el eşya alanlar - Plak alanlar - Palyaço kiralama - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/