YouTube

Sony’den engellilere özel denetimci: Project Leonardo!

Sony, üretimini yaptığı PlayStation 5‘i 2020 yılında piyasaya sürdü. O denli ki birinci çıktığı günden beri ilgi gören konsol için şu ana kadar birçok denetimci tasarlandı. Artık ise Sony, engelli PlayStation 5 oyuncuları için Project Leonardo ismindeki yeni kontrolcüsünü tanıttı.

Engellilere özel denetimci: Project Leonardo

Teknoloji şirketlerinin öne çıktığı CES 2023 tam süratiyle devam ediyor. Tüketici fuarında yer alan şirketler ortasında Sony de yer aldı. Şirket, PlayStation 5 için stok sıkıntılarının sona erdiğini ve geçmiştin günümüze toplam satış ölçüsünü açıkladı.

Sony, yeni Project Leonardo ismindeki PlayStation 5 denetimcisinin tanıtımını yaptı. O denli ki engelli oyunculara –sınırlı denetimi olan kişiler– özel tasarlanan bu aygıt için kâr emeli gütmeyen AbleGamers, SpecialEffect ve Stack Up kuruluşlarının da katkıda bulunduğu belirtildi.

Standart kontrolcülere göre farklı bir tasarımı olan denetimci, uzun müddet zorluk çekmeden kullanılabilir. Project Leonardo, yüksek özelleştirme imkanına sahip. O denli ki anahtarlık ve aksesuar bağlamak için dört adet 3.5 milimetrelik AUX irtibat noktası mevcut. Ayrıyeten analog çubuklarının kontrolcüye olan uzaklığının da ayarlanabildiğini belirtelim.

Kontrolcünün dizayncısı So Morimoto, bahse ait yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“Ekibimiz, tesirli denetleyici kullanımına yönelik temel zorlukların üstesinden gelmeye yardımcı olacak yaklaşımlar arayan erişilebilirlik uzmanlarıyla bir düzineden fazla tasarımı test etti. Sonunda, neredeyse hür biçimli sol/sağ başparmak çubuğunun tekrar pozisyonlandırılmasına müsaade veren, tutulmaya gerek kalmadan kullanılabilen ve çok esnek düğme ve çubuk kapağı değiştirme özelliğine sahip bir ‘bölünmüş denetleyici’ dizaynında karar kıldık. Denetleyici ayrıyeten eşsiz bir estetik oluşturmak için erişilebilirlik aksesuarları kombinasyonlarını esnek bir halde kabul edebilir.”

Project Leonardo’nun piyasaya sürüleceği tarih ve hangi fiyattan satışa sunulacağı şimdi meçhul. Lakin önümüzdeki günlerde daha detaylı bilgilerle birlikte açıklanacaktır.

Microsoft’un piyasaya sürdüğü kısıtla harekete sahip oyuncular için Xbox Adaptive Controller isminde bir denetimcisi var. 99 dolarlık bir fiyata sahip olan bu aygıt, Project Leonardo ile rekabet edecek.

Peki sizler Project Leonardo hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al