Teknoloji

SSD’ler, HDD’lerden Daha Düşük Arıza Oranına Sahip

SSD’lerin kullanım oranı her geçen gün artmaya devam ediyor. Katı hal şoförleri, en başta sundukları yüksek performanstan ötürü tercih sıkıntısı. Bununla birlikte, SSD’lerin daha güçlü olduğu ve arıza potansiyelinin daha düşük olduğu bilinir. Son yıllarda bu varsayım hakkında birtakım kuşkular vardı, fakat yapılan uzun müddetli testler bunun yanlışsız olduğunu gösteriyor.

Bulut depolama uzmanı Blackblaze, depolama üniteleri hakkında yaptığı testlerle birlikte kimi raporlar ortaya koydu. Genel olarak bakacak olursak, SSD’lerin HDD’lere kıyasla daha muteber olduğunu, daha düşük arıza oranları sunduğunu görüyoruz. Depolama şirketinin yeni raporu, geçtiğimiz yıl SSD’ler konusunda yapılan tahlile kıyasla daha yeterli bir fotoğraf çiziyor. Uzun lafın kısası, katı hal şoförleri uzun vadede daha uygun sonuçlar veriyor.

Bulut depolama ve yedekleme sağlayıcısı olan Backblaze, hizmetlerinde hem SSD hem de HDD’ler kullanıyor. Bu sayede uzun vadeli kullanım senaryolarında şoför takibi yapabiliyorlar ve arıza oranlarının geçmişini tutabiliyorlar. Periyodik bulgular, katı hal teknolojisinin klasik disk şoförlerine nazaran üstün dayanıklılık sunduğunu ortaya koyuyor.

Rapora mevzu olan şoförlerin yıllarca çalıştığından bahsetmiştik. Beşinci yıl ile birlikte HDD arıza oranları tırmanışa geçiyor ve yedinci yılda %6’nın üzerine çıkmış. 2022 datalarıyla birlikte SSD’ler hakkında da yeni raporlar sağlandı. Katı hal şoförleri beşinci yılında güçlü kalmaya devam ediyor ve HDD’lere nazaran değerli bir fark yaratıyor. Önümüzdeki yıllarda bu tahliller güncellenecek ve ortadaki farkı daha net bir formda gösterecek. Lakin yeni raporlar muhakkak SSD teknolojisinin uzun vadede daha sağlam olduğunu kanıtlıyor.

Mekanik olarak çalışan sabit disklerin tersine SSD’lerde hareketli bir modül yok. SSD’lerde arızalanabilecek NAND yongalar (TBW derecelendirmelerinin nedeni de budur) ve denetimciler vardır. Lakin Backblaze’in bilgilerine bakarsak bu eserler genel olarak daha emniyetli, uzun vadeli.

Analizde yer alan SSD ve HDD’lerin tümü önyükleme şoförlerinden oluşuyor; depolama sunucularında kullanmak, günlük evraklarını kaydetmek, SMART istatistikleri için süreksiz depolama fonksiyonları vb. üzere vazifelerde kullanılıyorlar. Öbür bir deyişle, eserlerin hepsi tıpkı vazifeleri yerine getiriyor. Blackblaze, 2018 yılının sonuna kadar HDD’leri kullandıklarını, akabinde SSD’lere geçiş yaptıklarını söylüyor.

Tablolarda SSD’leri ve HDD’leri adil bir halde karşılaştırmak için iki kümenin ortalama yaşları denetim edildi. Yani ortalama olarak bir yaşında olan SSD’ler, yeniden tıpkı müddet kullanılmış HDD’lerle karşılaştırıldı. Aşağıdaki tablo geçtiğimiz yıla ilişkin:

2021’in 2. çeyreği boyunca (grafikte 4. yıl) SSD’ler, biraz daha düşük bir ortalama ile HDD’lere yakın oranlarda seyretti. 2022 2. çeyrek datalarına geldiğimizde ise (5. yıl) tablonun değiştiğini görüyoruz.


Sonuç

SSD’lerin en azından önyükleme şoförü olarak kullanıldığında HDD’lerden daha sağlam olduğu söylenebilir. Bu sonuçlar da genel olarak kullanıcıların SSD’ler konusunda yaptığı yorumları destekliyor. SSD’lerin arızalanma oranları da eninde sonunda artmaya başlayacak. Lakin kelam konusu dayanıklılık olduğunda oklar şu an için katı hal şoförlerini gösteriyor.

Elbette SSD/HDD marka ve modeline nazaran işler değişebilir. Bahsettiğimiz raporda farklı markalardan farklı eserler yer alıyor. Sizler de yorumlarda uzun periyodik depolama tecrübelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

  • SSD’nin Yararları Neler? İşte 5 SSD Avantajı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!