Teknoloji

Tarihi an! NASA bir Gök Taşı’nı bombalayacak! Nasıl izleyebilirsiniz?

Merakla beklenen an geldi de çattı. Bu akşam uzay ajansı NASA bir müddettir kelam ettiği Gök Taşı‘nı bombalayacak. NASA’nın DART uzay aracı, Didymos asteroidine ve onun uydusu Dimorphos’a yanlışsız süratle ilerliyor ve bu gece maksadına ulaşacak. Beklenen bombalama olayı da bu akşam yaşanacak. Doğu yaz saatine nazaran 19.14’te, Türkiye saatine göreyse 02.14’te, şayet her şey yolunda giderse DART, Dimorphos’a çarparak uydunun yörüngesini değiştirmeye çalışacak.

Tarihi an! NASA bir Gök Taşı’nı bombalayacak! Nasıl izleyebilirsiniz?

DART Dimorphos’a yaklaşırken, çarpma bölgesine otonom olarak gitmek için tek aracı olan Didymos Keşif ve Asteroid Optik Navigasyon Kamerası’nı (DRACO) kullanacak.

NASA’da vazifenin program bilimcisi olan Tom Statler mevzuyla ilgili olarak, “Dimorphos küçük bir asteroit. Onu hiç yakından görmedik, neye benzediğini bilmiyoruz, biçiminin ne olduğunu bilmiyoruz. Bu da DART’ın teknik zorluklarına yol açan şeylerden yalnızca biri. Bir asteroide çarpmak çok güç bir şey” açıklamalarını yaptı. Çarpışma ile ilgili ise “Çarpışmadan üç dakika evvel, çarpışmadan iki dakika evvel, 42 piksel boyutunda” sözleri kullanıldı.

NASA, DRACO’nun Dimorphos’a saniyede 6,6 km ya da 23.760 kph süratle yaklaşırken Dünya’ya saniyede bir imaj göndermesini bekliyor. Ajans bu imgeleri özel bir akışta gerçek vakitli olarak halka yayınlayacak.

Saat 01.00’de başlayacak olan aktifliği aşağıdan izleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Vatandaşlık İşemleri - message near me - massage service antalya - ikinci el eşya alanlar - Plak alanlar - Palyaço kiralama - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Kiralık bahis sitesi