Telefon

Teknoloji çağını değiştiren adam: Steve Jobs

Steve Jobs, hepimizin bildiği haliyle; Apple kurucusu ve teknoloji tarihini tekrar yazan insan. Fakat hiçbir biçimde sıradan bir insan değil. Ne yaşantısıyla, ne aile yapısıyla ne de karakteriyle. Teknoloji tarihinin içerisindeki en sıra dışı ve en güçlü adamlarından biri.

Suriyeli Müslüman bir baba ile İsviçreli bir annenin evladı olarak 24 Şubat 1955’te dünyaya gelen Jobs, Kaliforniyalı bir aileye evlatlık verildi. Üniversite serüveninden birinci altı ayda sıkılan Jobs, ailesinin birikimlerini boşa harcamalarını istemediğinden üniversiteden ayrıldı.

Hayatına bir insanın başına gelebilecek en büyük talihsizliklerden biriyle başlayan teknoloji gurusu hakkında Steve Jobs neden değerli? Sorusuna bu yazımızda karşılık bulacağız.

Teknoloji çağını değiştiren adam: Steven Paul Jobs

Üniversite vakitlerinde bile yaşıtlarından çok farklı olan Jobs, okulu değil fakat okulda öğretilenlerin kendisine uygun olmadığını, bunun yerine bir şeyler üretmesi gerektiğini keşfedip okulu bıraktı.

Jobs, mühendislikle ilgilenmesine karşın, gençlik tutkuları değişiyordu. Reed Koleji’nden ayrıldıktan sonra, 1974 yılında Atari Corporation’da görüntü oyunu tasarımı yapmak üzere işe alındı. O zamanki Atari CEO’su Jobs için; “Steve bir müddettir toplantılarımıza dışarıdan katılıyordu. Eğleniyor üzereydi. Yaklaşık 6 ay toplantılara katıldıktan sonra bir gün odama geldi ve “Beni işe almak zorundasınız, zira Atari bensiz bir hiç. İşe alınmadan buradan gitmeyeceğim” dedi. Epey kararlı ve ikna edici gözüküyordu. Sonunda emeline ulaştı ve onu işe aldık.” açıklamasında bulunmuştu.

Steve Jobs, Atari macerası sırasında Hindistan’a gidip Budizm’i keşfetmek için kâfi birikimi yapmıştı. Hindistan macerasından sonra tekrar Silikon Vadisi‘ne döndü. Dönüşüyle birlikte okuldan arkadaşı ve o sıralarda Hewlett-Packard’da çalışan Steve Wozniak “Woz” ile tekrar bağlantıya geçti. İkili, ABD’de satılan Cap’n Crunch’ların içinden çıkan düdüklerin üzerlerinde ufak değişiklikler yaparak, AT&T tarafından uzun aralı aramaların denetleme frekansı olan 2600 Hz frekans sesini vermeyi başardı. Kısa bir mühlet zarfında Jobs ve Wozniak 1974 yılında iş hayatına atılarak kıymetli uzun uzaklık görüşmelerini parasız yapabilmek için “blue box” üretmeye başladılar. İkili bu sayede isimlerini birinci defa duyurmuş oldu.

Woz, Steve’e kendi geliştirdiği mantık kartını tasarlama konusunda geldiği ilerlemeyi anlattı. Bu dizaynın HP tarafından reddedildiğini öğrenen Jobs, okul arkadaşı ile iş yapmayı önerdi.

Steve Jobs’un etkileme metodu olarak bilinen “gerçekliği çarpıtma sahası” Steve Wozniak üzerinde işe yaradı ve ikili şirket kurmak için birinci adımı attı. Şirket için bir sermaye gerekliydi ve Steve kendisinin tek mal varlığı olan Volkswagen minibüsünü ve Woz’un programlanabilir hesap makinesini satarak elde ettiği parayla ailesinin garajında çalışmalara başladı.

Nihayetinde Apple, 1 Nisan 1976 yılında Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ronald Wayne tarafından Apple I ferdî bilgisayar kitini satmak maksadıyla kuruldu. Woz, kitleri kendisi üretti ve Apple I birinci defa Homebrew Computer Club’da görücüye çıktı.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!