Telefon

TikTok’un 2021’de kazandığı para dudak uçuklattı!

Dünyanın en tanınan toplumsal medya uygulaması TikTok, yediden yetmişe herkes tarafından ağır ilgi görüyor. Bu durum, önemli bir geliri de beraberinde getiriyor. Son olarak 2021 yılında elde ettiği kar oranını açıklayan şirket, YouTube, Instagram ve öbür rakiplerini kıskandırmayı başardı. İşte ayrıntılar…

TikTok, 990 milyon dolarlık gelir yarar elde etti!

Dünya üzerinde 1.5 milyardan fazla faal kullanıcısı olan TikTok, 2021 yılındaki memleketler arası gelir raporunu yayınladı. Buna nazaran şirketin 2020’de 171 milyon dolar olan kar oranı, 2021’de yüzde 477‘lik bir artış göstererek 990 milyon dolara ulaştı.

Açıklanan meblağın 279 milyon dolarına e-ticaret bölümünde yükseliş gösteren Birleşik Krallık konut sahipliği yapıyor. Paylaşılan raporlara nazaran kazanılan meblağın yüzde 80‘inden fazlası Avrupa bölgesini kapsayan ülkelerden geliyor.

Şirket, mevzuyla ilgili “Artış, kullanıcı sayımızın artması, reklamverenlerin tecrübesini ve reklam performansını düzgünleştirmek için geliştirilmiş para kazanma araçlarından kaynaklandı.” açıklamasında bulundu. O denli ki yıllardır reklam konusunda geride kalan TikTok, elde ettiği gelirle nihayet Snapchat’i de arkasında bıraktı.

TikTok’a darbe: YouTube reklam gelirlerinin yeni adresi Shorts!

YouTube, önümüzdeki yılın başında yürürlüğe sokacağı yeni değişiklikler ile birlikte Shorts içerik üreticilerinin reklam geliri almaya başlayacağını açıkladı. Ayrıyeten bu iş iştirakinin Vine ve TikTok gibisi kısa görüntü paylaşım platformları ortasında dünyada birinci sefer gerçek yarar paylaşımı sunduğunu söyledi.

Detaylarına bakacak olursak, yeni iş ortakları ile çıkar paylaşımı programı kapsamında 90 gün içerisinde YouTube Shorts üzerinde 10 milyon görüntüleme alan içerik üreticileri için gelir sağlama müracaat hakkı olacak.

Tabii buradaki gelir de tıpkı TikTok’ta olduğu üzere Shorts özet akışı içerisinde karşımıza çıkan reklamlar ile sağlanacak. Daha sonra buradan elde edilen meblağ ortak bir havuzda toplanarak toplam görüntüleme sayılarına ve izlenme mühletlerine nazaran içerik üreticileri ortasında bölüştürülecek. Kesinti ise müzik kullanıp kullanmadıklarına bakılmaksızın yüzde 45 oranında olacak.

Bu gelişmeyle birlikte öbür uygulamalarda bulunan fiyat dağılımının da yakın vakitte düzenlenmesi bekleniyor. Çünkü geçtiğimiz yıl YouTube’un en çok kazananı olan Mr. Beast (Jimmy Donaldson) platformdan 54 milyon dolar net gelir elde ederken, TikTok’tan sadece 15 bin dolar kazanabildi.

Pekala, sizler TikTok hakkında neler düşünüyorsunuz? Niyetlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Vatandaşlık İşemleri - message near me - massage service antalya - ikinci el eşya alanlar - Plak alanlar - Palyaço kiralama - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Kiralık bahis sitesi