Teknoloji

Tesla “rekora” koşuyor! 40 bin araç daha geri çağrıldı

Elektrikli araba devi Tesla, binlerce kullanıcısına daha geri çağırma uyarısı gönderdi. Bu yıl farklı sebeplerden toplamda on yedinci kere araçlarını geri çağıran MESKEN devi, 40 bin arabanın hidrolik direksiyonunda kusur olduğunu fark etti.

Tesla’da yeni hidrolik direksiyon krizi

Tesla tarafından ABD’deki araç sahiplerine gönderilen son uyarıyarıya nazaran, 40 bine yakın araba hidrolik direksiyon takviyesinin kaybolması sıkıntısıyla karşı karşıya. Son ihtarla birlikte “rekor” kıran üretici, yılın 17. geri davetini yapmış oldu.

2021 yılında 11 kere sürücülerini uyaran ve 3,4 milyon modelde değişikliğe giden Tesla, 2022’de daha fazla meseleyle karşılaştı. Son ihtarda ise hidrolik direksiyon dayanağına dikkat çekildi. Tesla paylarının yüzde 50’den fazla bedel kaybettiğini düşünürsek, bu kusur epeyce makûs bir vakitte ortaya çıktı.

Şirketin yaptığı açıklamaya nazaran, etkilenen arabalar engebeli yollarda yahut çukurda hidrolik direksiyon takviye sistemi problemleri yaşıyor. Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği Yönetimi (NHTSA), bu sorun yüzünden şoförlerin hidrolik direksiyonu kullanamayacağını söyledi. Ayrıyeten sürücülerin ekstra güç uygulamak zorunda kalacağını bildirdi.

Şirket 40 bin aracın problemden etkilendiğini söylese de, araba sahiplerinin pek bir şey yapmasına gerek kalmayacak. Açıklamaya nazaran, sorunu kalibre eden bir ürün yazılımı güncellemesi paylaşıldı ve araçların yüzde 97’sindeki kusur giderildi.

Son vakitlerde Tesla’nın boğuştuğu tek sorun bu değil. 1 yıl evvel Tesla piyasa kıymeti 1 trilyon doları geçti. Pay kıymeti ise 410 dolar düzeyine kadar çıktı. Ancak Musk’ın peş peşe satışları nedeniyle şu anda 190 dolara kadar gerilemiş durumda. Şirketin piyasa pahası ise 599 milyar dolara düştü.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
message near me - massage service antalya - ikinci el eşya alanlar - Plak alanlar - Palyaço kiralama - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/