Teknoloji

Toyota Corolla Japonya’da farklı logo ile tanıtıldı

Toyota’nın üç oval ile oluşturulan logosu hayli kolay ve akılda kalıcı bir dizayna sahip. 1989 yılında kullanılmaya başlanan bu tasarım, o günden beri tüm Toyota modellerini süslüyor. Bu ovaller şirket ile müşteriler ortasındaki itimadı söz ederken birebir vakitte zekice bir biçimde Toyota’yı oluşturan harfleri de simgeliyor. Lakin kimi modellerde bu logoyu göremiyoruz.

Toyota Corolla’da neden farklı amblem bulunuyor?

Toyota bugün yaptığı bir tanıtım ile Japonya pazarında Corolla modellerini güncellediğini duyurdu. Birtakım küçük tasarım değişiklikleri ve teknoloji yenilikleri ile yoluna devam eden modelde en çok dikkat çeken ise araçlarda kullanılan “C” formlu logo oldu.

Son devirde bir çok marka logosunu yenilerken, bu “C” formlu amblem ile Japon üreticinin de misal bir yol izlediği düşünülebilir. Lakin durum bundan epey farklı. Toyota, Japon pazarında kimi modellerinde bu tıp bir yol izleyebiliyor ve araçların ön kısmında Toyota logosu yerine o modelin isminin birinci harfinden oluşan bir amblem kullanıyor. Bunun nedeni olarak ise marka algısının ötesine geçmiş modelleri gösterebiliriz.

Corolla da buna verilebilecek en uygun örnek olarak karşımıza çıkıyor. Toyota’nın Japonya pazarında sunduğu Corolla modellerinde üzerinde üç adet çarpıya emsal bir ayrıntı bulunan “C” formlu logo kullanılıyor. Şirket özellike kimi tanınan modellerinde bu politikayı izliyor. Araçların art kısmında ise tekrar Toyota amblemi yer alıyor.

Toyota’nın sedanlar için Crown’dan (hükümdarlık/ taç) türetilen isimleri kullanma geleneği Corolla’da da devam ediyor. Taç ya da taç yaprak manasına gelen “Corolla” modellerinde yer alan logoda, C harfi Corolla’yı simgelerken, C harfi üzerindeki ayrıntılar ise taç ve taç yapraklar olarak nitelendiriliyor.

Toyota Corolla, farklı logo stratejisi konusunda yalnız değil. Japon üretici, Premio ve Platz modellerinde P harfine benzeyen bir logo kullanırken, Allion modelinde ise A formlu bir amblem ile karşılaşıyoruz. Birebir formda Noah modelinde de N harfine göndermede bulunan bir logo yer alıyor.

Toyota’nın başka bölgelerde ise bu türlü bir siyaset izlemiyor. Pekala siz Toyota markasının farklı modeller için kimi özel logo dizaynları kullanması hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!