Teknoloji

TSMC, 3nm işlemciler için tarih verdi!

Akıllı telefon dünyası hiç kuşkusuz son periyotta büyük bir rekabet ortamına sahne oluyor. Bununla birlikte teknolojinin de gelişmesiyle akıllı telefonlardaki işlemciler, başka bir rekabet alanı oluşturuyor. Bu alanın en kıymetli isimlerinden birisi olan TSMC, 3nm işlemci üretimi için kolları sıvadı.

TSMC, 3nm işlemci üretimine Arizona’daki fabrikasında 2024’te başlayacak

TSMC’nin kurucusu Morris Chang, bugün şirketin üretim planlarına ait ilişkin kıymetli bilgiler açıkladı. 4nm üretiminde en başarılı şirketlerden birisi olan TSMC, 3nm işlemci üretimi için tarih verdi. Buna nazaran şirket, 2024 yılında Arizona’daki fabrikasında üretime başlayacak.

3nm işlemciler, TSMC’nin web sitesinde N3 ismiyle yer alıyor. İçerikte 5nm teknolojisi ile karşılaştırılmış bir bilgiseli de yer alıyor. İçerik, 3nm teknolojisinin 5nm teknolojisine nazaran birebir güçte yüzde 70’e kadar mantık yoğunluğu çıkarı ve yüzde 15’e kadar sürat güzelleştirmesi sunacağını söylüyor. Ek olarak Chang, 3nm tesisinin Arizona’da 5nm tesisiyle tıpkı yere kurulacağını söyledi.

Samsung ve TSMC, 3nm teknolojinde kıyasıya bir rekabet içerisinde. O denli ki Samsung Electronics, Haziran ayında üretime başlayarak bir adım öne geçti. Şirket, çok yakında ürettiği akıllı telefonlarda kendi işlemcisini kullanmak istiyor.

Öte yandan TSMC’nin, uzun soluklu projeleri bununla sonlu değil. N2 olarak isimlendirilen 2nm işlemcisini resmi olarak onayladı. IBM’nin geçtiğimiz yıl 2nm transistör aralığına sahip işlemciler üretmeyi başarmasıyla başlayan süreç, TSMC ile devam ediyor. Şirket, geçtiğimiz Haziran ayında mevzu hakkında kimi kıymetli ayrıntıları açıklayan bir teaser yayınlamıştı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al