YouTube

Twitter için sonun başlangıcı!

Dünyanın en varlıklı insanı Elon Musk tarafından satın alındıktan sonra neredeyse her güne farklı bir skandalla uyanan Twitter, artık de Avrupalı kullanıcılarından ayrılma tehlikesiyle baş başa. Sürecin bu hale gelmesinin nedeni ise Elon Musk’ın kural tanımaz halleri ve Twitter’ı getirdiği nokta.

Elon Musk bir müddettir Twitter’ın yeni anlayışını Twitter 2.0 olarak adlandırıyordu. Elon Musk’a nazaran söz özgürlüğünün arttırıldığı ve yasaklamaların azaltıldığı bir periyoda işaret eden bu isimlendirme, düzenleyici – denetleyici kurumlara nazaran büsbütün bir başıboşluk göstergesi. Gerçekten Twitter’daki ırkçı telaffuzların artması, hesapların kapatılma sayısı günden güne düşerken eski yasaklıların da yine platforma geri dönmesi denetleyici kurumların bu tenkitlerinde haklılık hissesi olduğunu gösteriyor.

Twitter için sonun başlangıcı!

İşte bu gelişmelerin sonucunda Avrupa Birliği’nden bir reaksiyon gelmemesi imkansızdı ve o beklenen açıklamada direkt Avrupa Birliği Sanayi Yöneticisi Thierry Bretondan geldi. Breton yaptığı açıklamada, Birlik tarafından kabul edilmiş bir Dijital Hizmetler Yasası’nın olduğunu ve Avrupa Birliği hudutları içerisinden erişilebilen bütün toplumsal medya platformlarının bu yasaya uymak zorunda oldukları belirtildi.

Söz konusu yasanın en kıymetli gündem hususunun bilgi kirliliğinin önlenmesi ve ırkçı paylaşımlara müsaade edilmemesi olduğu belirtilirken, Twitter’ın her iki mevzuda da yetersiz kalması epeyce önemli bir sorun. Bu problemlerle ilgili Elon Musk’ın da bilgilendirildiğini tabir eden yönetici, herkesin bu yasaya uymak zorunda olduğunu aksi taktirde birlik hudutları içerisinde var olamayacağını bilhassa tekrarladı. Bu açıklamalardan da anlaşılacağı üzere şayet Twitter kendini bu yasaya nazaran optimize etmezse, yakın bir vakitte Avrupa’dan erişim konusunda önemli sıkıntılarla karşı karşıya kalabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al