Teknoloji

Uydular konuşabilir mi? Intel’e değerli misyon verildi

Amerika Savunma Bakanlığı’na bağlı olan ve ABD ordusu için yeni teknolojiler geliştiren DARPA son periyotta Space-BACN projesi ile gündemde. Bu projenin gayesi uyduların birbirleri ile bağlantı kurabilmeleri için süratli ve inançlı bir ağ yani kolaya indirgenmiş haliyle uzay interneti geliştirmek istiyor.

Yönlendirilebilir lazerleri temel alan bu ağın meselesiz çalışabilmesi için yeni kuşak bir harika optik modeme muhtaçlığı var. DARPA bu modemin dizaynında birinci evreyi Intel’e emanet etti. Uyduların neredeyse ışık suratında bilgi alışveriş yapacağı bu ağda yer alan bileşenlerin düşük maliyetli ve daha da değerlisi tekrar programlanabilir yapıda olması gerekiyor.

“Uzay diyoruz, nasıl düşük maliyetli olacak?” diyebilirsiniz, fakat DARPA burada hali hazırda uzayda kullanılan karmaşık, değerli ve çok büyük ilerlemeler kat edilemeyen donanımlara atıfta bulunuyor.

PACE-BACN programının yöneticisi Greg Kuperman mevzu hakkında yaptığı açıklamada “Uzaydaki sistemlerin tek bir protokolü, konuşabilececekleri tek bir lisanı var” tabirlerini kullanarak şu anda çeşitli takımyıldızlardaki uyduların sadece kendi ortalarında irtibat kurduğunu vurguladı.

Yani Amazon uyduları Amazon, SpaceX uyduları sadece SpaceX uyduları ile bağlantı kurabiliyor. SPACE-BACN ile taraflar kabul ederse NASA ve SDA uyduları SpaceX ve Amazon üzere şirketlerin sistemleriyle bağlantı kurabilecek.

DARPA, ABD ordusuna yönelik çalışmalar yürüttüğü için proje hayata geçirildiğinde birinci olarak SDA, NASA ve ABD hükümetine ilişkin uydular ortasında irtibat kurmak için kullanılacak. Teknik olarak baktığımızda ABD’ye ilişkin olan bir uydunun öbür ülkelere ve şirketlere ilişkin olan uydular ile irtibat kurmasında pürüz yok.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!