Teknoloji

Windows 11 berbat parola kullanan kullanıcılarını uyaracak! [Dedektif Microsoft!]

Microsoft’un geçen ayın sonlarında Windows 11 22H2 güncellemesiyle kullanıma sunduğu yeni özelliklerden biri, kullanıcıların kimlik bilgilerini daha inançlı tutmalarına yardımcı olan gelişmiş güvenlik sistemi oluyor.

Şirket, kimlik avı teşebbüslerine karşı müdafaa sağlamak ve kullanıcılarını berbat parolalar kullanmaktan caydırmak için yeni bir sistem sunuyor.

Ajan Microsoft sizi her keresinde uyaracak

Sistem ise şöyle çalışacak; kullanıcı, kimlik avı hücumlarıyla bilinen rastgele bir Chromium tabanlı tarayıcıda yahut bir uygulamada ya da sayfada kullanıcı ismini yahut şifresini yazmaya başladığı vakit, Windows 11’in yeni Microsoft Defender SmartScreen’i bu kullanıcıları uyarıyor. Bu özellik, bir kullanıcının kimlik bilgilerini inançlı olmayan bir yerde girdiğini tespit ederse, onları şifrelerini değiştirmeye de teşvik edecek.

SmartScreen, işletim sistemi seviyesinde süreç kontaklarını, URL’leri ve sertifika bilgilerini okuyarak kullanıcıların parola girişi bağlamını anlamaya çalışacak. Bu özellik, mahallî parolaları, Microsoft hesaplarını, Active Directory’leri ve Azure Active Directory’leri korumak için çalışacak. Ayrıyeten, Microsoft daima olarak yeni kimlik avı dolandırıcılıklarını da öğrenecek.

Ek olarak, kimlik avı müdafaası, kullanıcıları parolaları yine kullanmaktan caydırmak için ikaz bildirimlerini kullanabilecek. Kullanıcıların şifrelerini Notepad, Wordpad, Office yahut Microsoft 356 evraklarına kaydettiklerini algılayarak kullanıcılarını uyarabilme kabiliyetine de sahip.

Kullanıcılar, Windows Güvenliği > Uygulama ve Tarayıcı Kontrolü > Prestije Dayalı Müdafaa > Kimlik Avı Koruması özelliğini faal edebilir. SmartScreen, yöneticileri Microsoft Endpoint aracılığıyla ağlarındaki kimlik avı olayları hakkında bilgi sahibi olabiliyorlar.

Kimlik avı müdafaasını Endpoint aracılığıyla aktifleştirmek için Endpoint Manager idare merkezi > Aygıtlar > Prensip > Yapılandırma Profilleri’ne gidebilirsiniz. Akabinde, platform “Windows 10 ve üstü” ve profil çeşidi “Ayarlar kataloğu” olarak ayarlanmış yeni bir profil oluşturuyor. Kullanıcılar, kimlik avı muhafazası ayarlarını, Yapılandırma Ayarları > Ayarları Ekle > Akıllı Ekran > Gelişmiş Kimlik Avı Muhafazası altında bulabilirler. Daha sonra yöneticiler, parola tekrar kullanımı, inançlı olmayan uygulamalar yahut makus gayeli etkinlikler hakkında onları bilgilendirmek için ayarları değiştirebilecekler.

Windows 11 22H2’nin eklediği bir öteki güvenlik özelliği de Akıllı Uygulama Denetimidir. Windows Defender Uygulama Kontrolü, uygulamaların inançlı olup olmadığını kestirim ederken, Akıllı Uygulama Kontrolü, inançlı olmayan uygulamaların açılmasını önlemek için bir yapay zeka modelini kullanabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!