Telefon

Yapılan bir araştırma hangi akıllı telefonların daha az bedel kaybettiğini ortaya koydu

Geçtiğimiz yıl, her alanda olduğu üzere teknoloji eserlerinde de fiyat artışlarının yaşandığı bir yıl oldu. Bilhassa Amerika Birleşik Devletleri dışındaki ülkelerde gerek Apple gerekse de Samsung modellerinin yıl içerisinde önemli artırımlarla karşı karşıya kaldıklarını biliyoruz. Hakikaten tanıtıldığı tarih olan Eylül 2021’de ülkemizdeki satış fiyatı 11.999,00-TL olarak belirlenen iPhone 13’ün şu an ki fiyatının 27.999,00-TL olması, işlerin geldiği noktayı da açıkça ortaya koyuyor.

Akıllı telefon fiyatlarının bu kadar yükselmesi ise akıllara “acaba bu telefonu daha sonra satmak istersem ne kadar paha kaybeder” sorusunu getirdi. Bu hususa ait araştırma yapan bir şirket ise ortaya epeyce enteresan sonuçlar içeren bir rapor çıkarttı.

Yapılan bir araştırma hangi akıllı telefonların daha az kıymet kaybettiğini ortaya koydu

Buna nazaran iPhone modelleri Samsung modellerine nazaran çok daha az paha kaybı yaşıyor. Buna nazaran şayet kendinize bir iPhone 13 Pro Max aldıysanız ve 1,5 yıl kullandıysanız, bu müddetin sonunda %44’lük bedel kaybıyla elden çıkartmanız mümkün. Şayet tercihinizi iPhone 14 Pro Max’ten yana kullanıp yaklaşık 6 ay kullandıysanız da o vakit bedel kaybınız %27 civarı olacaktır.

Ancak misal müddetler için ele alınan Samsung modellerinde bu oranlar çok daha fazla artıyor. Uzun vadeli genel bir kıymetlendirme yapıldığında ise, Apple modellerinin ortalama paha kaybının %70 Samsung modellerinin ise %90 oranında olduğu anlaşıldı. Tabi tüm bu oranların Amerika Birleşik Devletleri için geçerli olduğunu, ülkemizde ise enflasyon tesiriyle 11.999-TL’ye alınan iPhone 13’ün şimdilerde kullanım durumuna nazaran 15-20 bin bandında rahatlıkla satılabileceğini belirtelim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!