YouTube

Yok artık! YouTube alışveriş sitesine dönüşüyor!

The Financial Times’ın haberine nazaran platform, Shorts’a TikTok gibisi alışveriş özellikleri getirerek kullanıcıların influencerlar tarafından tanıtılan eserleri görüntülerdeki temaslar aracılığıyla direkt satın alabilmesine imkan sağlamayı planlıyor.

YouTube bu planı 2023’ten itibaren kullanıma sunmayı umuyor. Plana nazaran eserleri tanıtan ABD merkezli seçilmiş içerik oluşturuculara komite ödeyecek bir pazarlama sistemi kurulması düşünülüyor. Bu yolla ABD, Hindistan, Brezilya, Kanada ve Avustralya’daki kullanıcılar ilişkiler aracılığıyla Shorts üzerinden alışveriş yapabilecek. Tüm bunlar, içerik oluşturucuların gelecek yılın başlarından itibaren reklam gelirlerinden %45 hisse almasını sağlayacak.

Yok artık! YouTube alışveriş sitesine dönüşüyor!

YouTube Alışveriş Genel Müdürü Michael Martin, FT’ye “Bu, daha klâsik bir reklamcılık modeli yahut fiyatlı yerleştirme modeline kıyasla, daha çok bir ciro modeli” dedi. “Amacımız, pazardaki yaratıcılar için en âlâ para kazanma fırsatlarına odaklanmak.”

Kısa bir mühlet evvel kendi sekmesine sahip olan YouTube’un Shorts kanalı, şu anda TikTok’ta bulunan 1 milyar kullanıcıyı geride bırakarak aylık 1,5 milyar kullanıcıya ulaştı. Lakin bu muvaffakiyete karşın Alphabet, son kar raporunda YouTube reklam satış gelirlerinin düştüğünü ve beklentileri karşılamadığını ortaya koydu.

Bu nedenle YouTube, TikTok ve Meta tarafından halihazırda sömürülmekte olan yeni gelir kaynaklarını deniyor. Bununla birlikte, onay yaklaşımı ABD’de öteki ülkeler kadar işe yaramadı, bu nedenle YouTube direkt alışveriş planlarını Güney Kore üzere başarılı olduğu pazarlara odaklamayı planlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking