YouTube

ABD ve Meta ortasında soğuk savaş! Kriz büyüyor

Meta’dan ABD ordusuyla temaslı birtakım insanları ifşalayan yeni bir açıklama geldi. Şirketin tehdit raporunu paylaşan Meta, ordudan olan kimi bireylerin düzmece Facebook ve Instagram hesabı açtığını, ayrıyeten küme kurarak gerçek kimliklerini gizlediklerini söyledi.

Facebook ve Instagram’ın çatı şirketi Meta geçtiğimiz gün yayınladığı yeni bir raporda ABD ordusundan kimi bilgileri açığa çıkardı. Meta’nın açıklamasına nazaran, ABD ordusuyla kontaklı bilinmeyen hesaplar toplumsal medya üzerinden Orta Doğu ve Orta Asya’yı gaye aldı.

Meta’dan gelen açıklamada, “Bu operasyonun ardındaki bireyler kimliklerini ve uyumlarını gizlemeye çalışsa da, araştırmamız ABD ordusuyla temaslı şahıslarla kontaklar buldu. Eşgüdümlü gerçek dışı davranışlar sergilendi” dedi.

Meta, toplumsal medyada yürütülen operasyondaki şahısların, hedeflenen ülkelerin lokal insanları üzere paylaşımlarda bulunduğunu kaydetti. Ayrıyeten yapay zeka kullanılarak oluşturulmuş profil fotoğrafları kullandıklarını söz etti.

Ne kadar müddettir yürütüldüğü bilinmese de, toplumsal medya operasyonu başarılı olmuş üzere görünmüyor. Meta, “Bu operasyonun gönderilerinin birden fazla gerçek insanlardan çok az etkileşim aldı yahut hiç alamadı” biçiminde konuştu.

Benzer bir soruşturma Twitter tarafında da yürütülmüştü. Araştırmacılar, Twitter’daki 146 hesabın yaklaşık 300 bin tweet paylaştığını hesaplamıştı. Meta’nın son raporu ise 2017’den 2022’ye kadar faal olan 39 profil, 16 sayfa, iki küme ve 26 Instagram hesabını içeriyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking