Teknoloji

Avrupa Merkez Bankası Uyardı: Bitcoin’in akıbeti âlâ değil!

Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkilileri, FTX’in çöküşünün akabinde kripto piyasalarındaki yaygın serpinti ortasında dijital varlığı hem bir ödeme düzeneği hem de bir yatırım aracı olarak uygunsuz olarak etiketleyerek Bitcoin’i ( BTC ) kesin bir biçimde reddetti.

Avrupa Merkez Bankası Uyardı: Bitcoin’in akıbeti yeterli değil!

Ulrich Bindseil ve Jürgen Schaaf, Çarşamba günü ‘ Bitcoin’in son duruşu ‘ başlıklı bir blog yazısında, Bitcoin’in kıymetinin 2021’deki yaklaşık 69.000 $’lık tepesinden yaklaşık 20.000 $’a düşmesinin “alakasızlığa giden yoldan evvelki yapay olarak teşvik edilen son nefes” olduğunu yazdı. Bu da BTC’nin son düşüşünden toparlanacağı savlarını çürütüyor.

İki merkez bankacıya nazaran, Bitcoin’in “kavramsal tasarımı ve teknolojik eksiklikleri” süreçleri “hantal, yavaş ve pahalı” hale getirerek amiral gemisi dijital para ünitesini “şüpheli” bir ödeme formu haline getirdi. İlerleme ve yenilik ruhuyla, siyaset yapıcıların kripto para ünitelerine resmi statü vermemesi gerektiğini savundular.

“Nakit akışı (gayrimenkul gibi) yahut temettü (hisse senetleri gibi) üretmez, üretken olarak kullanılamaz (meta gibi) yahut toplumsal yarar sağlamaz (altın gibi). Bitcoin’in piyasa bedeli bu nedenle büsbütün spekülasyona dayalıdır.”

Dahası, blog düzenleyicileri de eleştirdi ve mevcut kripto çerçevelerinin, inovasyonun ne değerine olursa olsun teşvik edilmesi gerektiği varsayımı üzere safsatalardan oluştuğunu tez etti. Gönderide şu tabirlere yer verildi: “Ne kıymetine olursa olsun inovasyona yer verilmesi gerektiği inancı inatla devam ediyor.”

“Bitcoin ne bir ödeme sistemi ne de bir yatırım biçimi olarak uygun görünmediği için, ne yasal açıdan ele alınmalı ne de meşrulaştırılmamalıdır” dediler.

Gönderi, Alman Federal Mali Denetleme Otoritesi (Bundesanstalt für Finanzdienstleistungsaufsicht – BaFin) Lideri Mark Branson’ın bu ayın başlarında ECB ile yaptığı ve kripto şirketlerinin ‘serbest yükleyiciler ve dolandırıcılarla’ geldiğini söylediği röportajını takip ediyor.

Bu ortada, Ekim ayında, Avrupa Menkul Değerler ve Piyasalar Otoritesi (ESMA), artan kripto kabulünün klasik finansı etkileyebileceği konusunda uyardı. ESMA, oynaklığı ve düzenleme eksikliği nedeniyle kriptonun sayısız finansal istikrar riski taşıdığını savundu.

Son olarak, Avrupa Merkez Bankası Lideri Christine Lagarde, Finbold’un Eylül ayı sonunda bildirdiği üzere, kripto para ünitesinin genişlemesinin klâsik bankacılık sistemi için bir risk oluşturabileceği konusundaki telaşını lisana getirdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking