YouTube

Cyberpunk 2077: Oyun Dünyası ve Karakterler Hakkında Tüm Bilinmeyenler

Cyberpunk, Mike Pondsmith tarafından oluşturulan ve R. Talsorian Games Inc tarafından yayınlanan bir masaüstü rol yapma oyunudur. 1988 yılında hayata geçen bu proje, Phillip K. Dick ve William Gibson üzere isimlerin romanlarından ve 1982 imali kült sinema Bladerunner’dan esinlenmiştir.

Cyberpunk elbette yalnızca Mike Pondsmith’e bağlı bir janra değil. Bugüne kadar okuduğumuz, izlediğimiz yahut oynadığımız birçok eser Cyberpunk temasının izlerini taşıyor.

Temelleri 1960’larda yazılan bilim kurgu romanlarıyla atılan bu tema, yüksek teknoloji ve düşük hayat standartlarını bir ortaya getiriyor. Yapay zeka ve sibernetik üzere geleceğin teknolojileri, toplumsal yozlaşma ile bir ortaya getiriyor.

60 ve 70’lerde bilimkurgu muharrirleri teknoloji, uyuşturu ve seksüel ihtilal temalarını bu cinsin içerisine alıyorlar ve ütopik bir gelecek fikrinin kolay kolay distopyaya nasıl dönüşebileceğini işliyorlar. Amerikalı bir muharrir olan William Gibson ise Neuromancer isimli romanıyla birinci sefer cyperpunk’ı bir tıp olarak tanımlıyor ve sonları çiziyor. Gibson bu tipi oluştururken punk alt kültüründen ve hacker kültüründen önemli bir biçimde esinleniyor. Bruce Sterling ve Rudy Rucker ise Cyberpunk’ın öbür öncü muharrirleri ortasında yerleri alıyor.

Hemen akabinde Japonya Cyberpunk alt çeşidi yeşeriyor. Akira’nın 1988’deki anime adaptasyonu, Ghost in the Shell ve Cowboy Bebop üzere büyük eserler janrayı yeterlice hareketlendiriyor.

Mike Pondsmith tarafından geliştirilen Cyberpunk: The Roleplaying Game of the Dark Future tıpkı vakitte Cyberpunk 2013 olarak da biliniyor. 1988 yılında satışa çıkan Cyberpunk 2013, 3 farklı kitapçık, zar seti ve karakter kartlarıyla bir arada geliyordu.

Bu kitapçıklara ek olarak kıssayı uzaya taşıyan Near Orbit, Solo of Fortune ve Rockerboy ek kitapçıkları yayınlandı. Akabinde kuralları oyun dünyasını bir adım öteye götüren Cyberpunk 2020 piyasaya sürüldü. Cyberpunk 2013’ün kıymetli bir eklentisi sayılan bu yeni tertip, kısa vakit içerisinde tekrar masaüstü RPG oyuncuları tarafından benimsendi.

Cyberpunk v3.0 ise 90’ların sonunda satışa sunulurken, kısa bir mühlet revize edildi, daha sonradan da canon olma özelliğini kaybetti.

Cyberpunk kozmosunun en hoş yanlarından biri de 2077’de göreceğimiz roller. Knight, Mage, Priest üzere rollerden sıkılanlar için Cyberpunk harikulade karizmatik rollere sahip. Tekrar de masaüstü oyunlarda 9 farklı rol bulunuyor ve 2077’de bu rollerin hepsini görmeyi beklemiyoruz. Özgününde küme bazlı bir RPG oyunu olduğu için V’nin macerası muhtemelen Rockerboy yahut Solo üzere rollerin üzerinden ilerleyecektir.

CD Projekt RED kendi oyununda daha çok Cyberpunk 2020 kurallarını ve dünya sistemini temel alıyor. Yaklaşık 20 farklı kural kitabıyla bir arada 2020, bir açık dünya RPG için bulunmaz nimet özelliği taşıyor. Cyberpunk 2020, 2022 yılında patlak veren Fourth Corporate War başlangıcını vakit çizgisine alıyor. Cybepunk 2077 ise direkt olarak bu oyunun devamı niteğinde.

Gelelim Cyberpunk oyunlarının kalbi olan Night City’ye. Kuzey Kaliforniya eyaletinde, Amerika’nın batı kıyısında bulunan bir kent kendileri. 2020’de yaklaşık 5 milyon nüfusa sahip olan Night City, yıllar geçtikçe öylesine yozlaşmış kent haline geliyor ki, görüntü oyunun geçtiği 2077 yılında, Amerika’nın yaşamak için en makus kenti seçiliyor.

Night City, tüm benzerleri üzere teşebbüsçü bir beyinde filizlenen büyük ütopya olarak tasarlanıyor. Bu özel adamı tanımak hem Cyberpunk 2077 hem de Night City için büyük ehemmiyet taşıyor.

Halsey, Ferris and Nigh şirketinin bir kesimi olan Richard Night, şirketin kurumsal inşaat projelerinin idaresinden ve süreçlerinden mutlu değildir. Bu yüzden şirketle olan ilişiğini keser ve kendi şirketi Night International’ı kurar. Night International’ın en büyük hedefi ülkü kenti oluşturmaktır.

Çünkü Amerika’da hiçbir şey güzel gitmemektedir. The Collapse yani Çöküş ülkeyi 90’lı yılların başından beri ülkeyi kaosa sürüklemiştir. Amerika 90’lı yılların başında Orta Amerika’da patlak veren uyuşturucu savaşına dahil olmaya karar verir. Karteller bu müdahaleye kayıtsız kalmaz ve arkadaşına Avrupa Birliğini’de alarak uyuşturucu savaşını tüm Amerika kıtasına yayarlar. Hatta bu terör faaliyetleri o denli bir noktaya gelir ki, karteller 1993’te New York’un ortasında küçük bir nükleer bomba patlatarak on binlerce insanın vefatına neden olurlar. 1994’te Global Borsa Kazası Amerika’yı olabilecek en makus biçimde tesirler ve ülke genelinde işsizlik ve evsizlik en yüksek düzeye çıkar. Yeniden birebir yıl Pittsburgh’da nükleer bir kaza yaşanması, Orta Batıda ise kuraklığın baş göstermesi kıtlık ve iç göçü tetikler.

1996’da Amerika Birleşik Devletleri Lider Yardımcısı suikaste kurban sarfiyat ve hükümet içten parçalanır. NSA, CIA, FBI, ve DEA Dörtlü Çete ismini alır ve kendi gayeleri doğrultusunda hareket etmeye başlar.

Coronado Körfezi’nde yer alan Coronado’yu gözüne kestiren Night, burayı başka kentlerin imrenerek bakacağı, altın standartlara sahip bir ütopya olarak hayal eder. Aslına bakarsanız bu hedefe sahip tek işadamı Night değildir. Cyberpunk kozmosu için çok kıymetli bir olay olan Çöküş sonrasında, birçok mega şirket, yoksulluğun ve hata faaliyetlerinin olmadığı alanlar yaratmaya çalışmaktadır. Bu özel bölgeler yahut kentler hem yüksek hayat standartlarına sahip olacak hem de hükümetler tarafından etik dışı görünen lakin tıpkı vakitte insanlığın ilerlemesi için çok kıymetli olan gelişmelerin yapılmasına imkan sağlayacaktır.

1992 yılında Amerika’da bulunan Arasaka, EBM, ve Petrochem mega şirketleri Coronado’ya önemli yatırımlar yapmaya başlar. Night ise Coronadon’nun kıyı şeridindeki neredeyse her yeri alarak, buraya kurulacak olan yeni kentin topraklarını garanti altına alır.

1993 yılında inşaatlar tüm süratiyle devam ederken, yeni yapılan yerlerle birlikte yarım adanın yüz ölçümü de genişlemeye başlar. Del Coronado’nun vatandaşları ise yeni kent merkezi olan Old Downtown’a taşınmaya başlarlar.

1998 yılına gelindiğinde ise bu büyük fikrin sahibi Richard Night cinayete kurban sarfiyat ve kentin ismi Night City olarak değiştirilir. Fakat Richard’ın vefatı o ana kadar pusuda bekleyen öteki mega şirketlere gün doğmasını sağlayacaktır.

Farklı şirketler, farklı maksatlar demektir ve şirket çıkarlarının birbirine aykırı düşmesi Night City’nin karışmasına yol açar. Lokal çeteler daima olarak şirketlerle savaşmakta, bu çatışmalar neredeyse her bölgede anarşinin yayılmasına neden olmaktadır. Night City polisi bu kümelere karşı gelse de sayı olarak yetersiz kaldıkları için çetelerin aktifliğine mahzur olamamaktadırlar.

1998 ve 2005 yılları ortasında çeteler giderek mafyalara dönüşerek denetimi şirketlerin elinden aldı ve şirketler kendi kalelerine çekilerek Night City’yi büsbütün bu insanların eline bıraktı. Night City yalnızca 7 yılda bir hata kenti haline gelmişti.

2009 yılına gelindiğinde ise büyük Çete Savaşı patlak verdi. Çete aktiviteleri tüm vakitlerin en yüksek düzeyine yükselirken, sokaklarda cinayetler ve şiddet günlük aktiviteler halini aldı.

Şirketlerin çetelerle uğraş etmek için ne kadar uğraş gösterdiği ise tartışılan bir husus fakat böylesine bir kabahat oranı işler için katiyetle düzgün haber değildi. Bu yüzden Arasaka’nın paralı askerleri çetelerleri yok etmek için sokaklara döküldü. Maksat denetimi geri almaktı ancak şirketin yaşadığı ağır kayıplar bu uğraşın da başarısızlıkla sonuçlanmasına neden oldu.

Şirketler topyekun bir savaşta galip gelemeyeceklerini anladıklarında farklı bir yol izlemeye karar verdiler ve mahallî idare kümeleri içerisinde kendi adamlarını yerleştirdiler. Her ne kadar kaos içinde de olsa, bu toprakların sahibi hala şirketlerdi ve mahallî idarenin dayanağı ile yepisyeni yasalar yürürlüğe girdi. Alınan kararlar doğrultusunda, konutlarını Night City’nin standartlarına nazaran yenilememiş herkes konutlarından çıkarılacaktı. Böylece kentteki evsizlik sorunu yeterlice denetimden çıkarken, boşalan konutlara şirketlerin paralı askerleri yerleştirilmişti.
Şirketler ateşle oynamasına karşın bu taktik sayesinde 2020’ye gelindiğinde çete savaşlarının önüne geçti ve kent merkezi çok uzun ortadan sonra birinci defa barışçıl ve cürüm oranı düşük bir yer haline geldi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - İstanbul Kiralık Eşya Deposu - Nevşehir evden eve - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - fixbet - ELİTBAHİS GİRİŞ - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom