YouTube

Şifrelerini unutanlar için! Google Chrome’da kayıtlı şifreler nasıl görülür?

Kullandığımız uygulamalar, giriş yapmamız gereken web siteleri çoğaldıkça şifre idaresi de zorlaşıyor. Bütün sitelerde birebir parolayı kullanmak güvenliğimiz açısından tehlike ögesi oluştururken, farklı şifreler kullandığımızda ise unutma riskimiz artıyor. İşte Google Chrome, bu riske karşı sizin müsaadeniz doğrultusunda onları kaydedebiliyor. Pekala unuttuğumuz şifreleri Google Chrome’da nasıl görebiliriz?

Şifrelerimizi görebilmemiz için ne gerekiyor?

Öncelikli olarak bu süreci gerçekleştirebilmek için Chrome’da gmail hesabınızla giriş yapmış olmanız gerekiyor. Ondan sonrasında web sitelerinde yada uygulamalarda girdiğiniz şifrelerin kaydedilmesine müsaade vermeniz lazım. Aksi taktirde Chrome parolalarınızı kaydetmemiş olacağı için şifrelerinize de erişemeyebilirsiniz.

Diyelim ki zati şifrelerin kaydedilmesine müsaade verdiniz ve parolalarınızı unuttunuz. Bu şartta unuttuğunuz şifreleri Chrome üzerinden öğrenebilirsiniz.

Şifrelerimizi nasıl görebiliriz?

Başta bu sürecin hem bilgisayarlarda hem de Android telefonlarda birebir tıpkı yol izlenerek yapıldığını hatırlatalım. Şayet unuttuğunuz bir parolanızı Google Chrome üzerinden öğrenmek istiyorsanız yapmanız gereken süreçler şunlar:

 • Bilgisayarınızda Google Chrome’u başlatın.
  • Sağ üst köşede Profiller seçeneğine tıklayın
  • Şifreler’i seçin
   • Burada şifreleri kayıtlı olan siteleri görebilirsiniz
   • Şifrenizi görmek için göz ikonuna tıklayın
   • Doğrulama için aygıtınızın şifresini girin

Ayrıca bu sayfada şifreyi görüntüleme seçeneğinin yanındaki ayarlar seçeneğinden daha fazla ayara erişim sağlayabilirsiniz. Örneğin şifreyi düzenleyebilir, direkt olarak kopyalayabilir yahut büsbütün silebilirsiniz. Bu sayede artık kullanmadığınız sitelerin data tabanında durmamasını sağlayabilirsiniz.

Buradaki kayıtlı şifreleri görebilmeniz için Şifreler menüsü üzerinden “Şifreleri kaydetmeyi öner” seçeneğini seçmeniz gerekmekte. Tıpkı vakitte tekrar birebir yerden otomatik oturum açma özelliğini de aktifleştirebilirsiniz. Bu özellik sayesinde Chrome, kayıtlı bir mail adresinizi yahut bir web sitesi şifrenizi otomatik olarak doldurabilir. Yani şifrelerinizi hatırlamanıza gerek kalmaz.

Peki siz Google Chrome’un şifre yedekleme sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz? Siz bu özelliği kullanıyor musunuz? Niyetlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al